Politika ohľadom dronov je poriadne zamotaná a obyčajní ľudia, ktorí využívajú drona pre súkromné účely často nevedia, čo vlastne môžu a čo nie. V marci tohto roka sme informovali o spresnení používania dronov od NBÚ, avšak ako informuje MôjAndroid.sk, Európska únia prijala nové pravidlá, podľa ktorých sa bude musieť riadiť aj Slovenská republika. Na ich implementáciu máme jeden rok.
3 hlavné kategórie
Jednotlivé nariadenia EÚ síce boli predstavené už pred pár dňami, no jednotlivé členské štáty majú presne rok na to, aby tieto zmeny zaviedli do ich vlastnej legislatívy (platné od 1.7.2020). Nové pravidlá sa budú týkať všetkých dronov a budú jednotné a platné vo všetkých členských štátoch. Drony budú rozdelené do troch kategórií, avšak vo všetkých z nich bude platiť pravidlo, že majiteľ ich bude musieť zaregistrovať.
- Otvorená kategória – Hmotnosť menej ako 25 kg. Lietanie povolené len mimo zastavanej oblasti a mimo dosahu ľudí. Nutná registrácia drona, uvedenie jeho druhu a majiteľa.
- Osobitná kategória – Vyžaduje sa prevádzkové povolenie príslušným orgánom. Patria tu drony určené na komerčné aktivity. Dron musí byť zaregistrovaný, obsahovať štítok a jeho pilot musí absolvovať povinné testovanie a kurzy tak, ako tomu bolo doteraz.
- Osvedčená kategória – Drony využívané na prepravu materiálu či osôb. Nutná registrácia a absolvovanie kurzov a testov k tomu, aby bola povolená ich prevádzka.
Okrem toho je určený aj minimálny vek k tomu, aby osoba mohla pilotovať bezpilotné lietadlo. Platí hranica 16 rokov, pričom jednotlivé krajiny môžu na základe vlastného uváženia túto hranicu znížiť o 4 roky v otvorenej kategórii a o 2 roky v osobitnej kategórii. Výnimku tvoria súkromne vytvorené bezpilotné lietadlá, ktorých hmotnosť nepresahuje 250 gramov.

Nenechaj si ujsť
Lietajúci dron má priniesť 5G pripojenie do odľahlých kútov sveta
Čo sa týka dronov s kamerou, tak tie musia byť registrované bez ohľadu na to, koľko vážia a či boli zakúpené, alebo podomácky vytvorené. Výnimku tvorí jedine kategória hračiek. Je preto možné, že práve touto cestou sa uberú predajcovia v prípade menších dronov. Väčšina bežných ľudí však zrejme k týmto opatreniam nepristúpi a svoje zariadenia nebudú nikde registrovať.

Nakoľko ide o najrozsiahlejšiu kategóriu, kontrola bude v tomto prípade veľmi náročná, prípadne žiadna. Určite však odporúčame dodržiavať pravidlá, aby si sa vyhol prípadným problémom. V prípade osobitnej a osvedčenej kategórie sa tomu majitelia zrejme nevyhnú (a ani nebudú chcieť). Nariadenie pritom postihuje aj modelárske kluby, ktoré sa venujú funkčným modelom lietadiel. Kluby po novom budú musieť registrovať na príslušnom úrade, prípadne tak urobia jednotliví členovia.
Teraz čítajú

Z e-shopov späť do obchodov. Predajcovia elektroniky po mesiacoch otvárajú, takéto sú podmienky

ZAUJÍMAVÉ Slovensko čelilo masívnemu hackerskému útoku na firmy a inštitúcie. Čo sa vlastne stalo?

Slovenská firma lákala na „najúžasnejšiu televíziu na trhu“. Reklamou klamala a zavádzala zákazníkov

PRIPOMIENKA Najdrahší slovenský seriál je v polovici. Ako sú na tom Slovania?

ZAUJÍMAVÉ Slovensko akútne potrebuje IT-čkárov. Aktuálne je najviac pracovných ponúk v histórii
Články, ktoré hýbu svetom

Po 4 rokoch prichádza nové Apple TV. Najväčšiu viditeľnú zmenu hlási ovládač

IKEA je synonymom ekológie. Do zelenej energie pôjde do roku 2030 gigantická suma peňazí

Obchod Kompot uviedol na trh výnimočnú novinku: Bezcennú handru Hëgër. Predávať ju ale nebude

Projekt „slovenského Dubaja” stále žije. Investor lyžiarskej haly na Donovaloch sa rozhodol súdiť
