Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Kúpiť si dnes lietajúceho drona či kvadrakoptéru už nie je pre mnohých ľudí problém, no kvôli novým nariadeniam EÚ takáto kúpa so sebou prináša aj viaceré obmedzenia. Za „veľkou mlákou“ však teraz úrady vystríhajú ľudí, aby si tieto zariadenia nevylepšovali nebezpečnými zbraňami. V USA vydal úrad FAA upozornenie, v ktorom dôrazne varuje Američanov pred inštaláciou raketometov, plameňometov či iných zbraní na drony a kvadrakoptéry, informuje The Verge.

Drony a kvadrakoptéry sú lietajúce roboty určené predovšetkým pre fotografovanie a natáčanie videí z vtáčej perspektívy, vďaka čomu dokážu skúsení tvorcovia zachytiť úchvatné momenty. Zdá sa však, že v Amerike sa tieto zariadenia tešia aj obľube v spojení so zbraňami, ktoré si k nim mnohí používatelia inštalujú.

Nezvyčajný zákaz z USA

Z týchto dôvodov sa Federálny úrad pre letectvo (FAA) rozhodol vydať varovanie, ktoré upozorňuje na zákaz inštalácie nebezpečných systémov a zbraní na drony a kvadrakoptéry. Tým, ktorí by sa rozhodli spestriť si chvíľu času lietaním s plameňometom alebo inou zbraňou, hrozí pokuta vo výške až 25 000 dolárov, čo je približne 22 500 €, informoval CNET. Hoci je v USA možné kúpiť aj kvadrakoptéru určenú na lietanie s plameňometom, takýto model je vyhradený na špeciálne účely napríklad pre hasičov.

Nenechaj si ujsť
Dron s plameňometom si budeš môcť kúpiť aj ty. Onedlho začína predaj

Bežný občan má teda zakázané ohrozovať svoje okolie lietaním s nebezpečným dronom, ktorý by mohol napáchať majetkové škody alebo dokonca niekoho zraniť či pripraviť o život. V štátoch sa totiž začali rozširovať na internete videá, v ktorých si ľudia svoje domáce úpravy lietajúcich dronov natáčajú, no po novom ich to môže vyjsť poriadne draho. Na Slovensku existujú taktiež obmedzenia a nariadenia pre lety s dronmi a bezpilotnými diaľkovo ovládanými lietadlami.

Slovensko na ozbrojené drony „pozabudlo“

Nariadenia vydal Dopravný úrad v Rozhodnutí č.1/2015 z 19.8.2015, kde sa taktiež stanovuje, že „Bezpilotné prostriedky nesmú byť využívané na prepravu osôb, poštových zásielok, nákladu ani batožiny. Zhadzovanie predmetov z bezpilotného lietadla počas jeho letu je zakázané.

Slovenské inštitúcie teda ani len nenapadlo, že by si mohol používateľ k svojmu dronu pripevniť guľomet či plameňomet, no napriek tomu by bolo takéto konanie rozhodne protizákonné a majiteľ takéhoto zariadenia by sa trestu nevyhol.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú