Svet internetových prehliadačov je momentálne v znamení nadvlády Google Chrome. Microsoft chce vo vynovenom Edge využívať jeho rozšírenia. 

Už je známe, že Microsoft plánuje prerobiť zdrojový kód súčasného prehliadača Edge a postaviť ho na open-source platforme Chromium. To znamená, že v hre je aj implementovanie podpory rozšírení, ktoré fungujú pre Google Chrome. Ten je rovnako postavený na Chromium a z vývojárskeho hľadiska je kompatibilita možná.

Dokazuje to napríklad prehliadač Vivaldi a podľa najnovších vyjadrení to chce docieliť aj Microsoft. Vyplýva to z vyjadrenia projektového manažéra pre Edge, Kylea Pfluga, ktorý na komunitnej platforme Reddit uviedol: „Naším cieľom je podporovať existujúce rozšírenia Chrome.“ Z daných slov je teda jasné, že Microsoft má za cieľ podporu rozšírení priniesť, avšak s istotou to zatiaľ nie je možné potvrdiť.

Kontroverzný ťah

Ak by sa to však nakoniec stalo realitou, používatelia Edge by získali prístup k poriadne širokému zoznamu Chrome rozšírení. Doplnky sú dnes neoddeliteľnou súčasťou prehliadačov a okrem oficiálnych zdrojov sa im venuje mnoho vývojárov tretích strán. Pflug ďalej prezradil, že nový Edge chcú priniesť na všetky zariadenia Microsoftu. Chýbať by teda nemal napríklad na Xboxe a špekuluje sa aj o možnosti pre AR okuliare Hololens.

Screenshot / Chrome Web Store

Celkovo je však krok Microsoftu, s prechodom na open-source Chromium, kontroverzný. Namiesto ohrozenia Chrome totiž hrozí jeho ďalšie posilnenie. Vývojári budú mať čoraz silnejší argument vyvíjať a optimalizovať svoje produkty len pre Chromium a prehliadače, ktoré sú postavené na iných platformách sa dostávajú do výraznej nevýhody.

Ťažiť z toho bude, samozrejme, najsilnejší. A tým je Google s jeho Chrome, upozorňuje na to samotný šéf Mozilly Chris Beard. Nový Edge by sa k používateľom mal dostať niekedy v priebehu budúceho roka, čo to bude znamenať pre súboj prehliadačov, je otázne.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom