Dopyt po elektromobiloch v Rakúsku je vysoký, preto sa ministerstvo pre ochranu životného prostredia, energiu, mobilitu, inovácie a technológie rozhodlo navýšiť tohtoročný rozpočet na podporu kúpy elektrického vozidla.

Rakúsko výrazne zvyšuje podporu pre kúpu elektromobilov

Ministerka Leonore Gewesslerová vo štvrtok uviedla, že k doterajším 46 miliónom eur pribudne ďalších 55 miliónov eur. Štátna podpora platí pre elektromobily, elektrické motocykle a nabíjaciu infraštruktúru. Dôvodom pre navýšenie rozpočtu je fakt, že objem financií pre tento rok bude už v priebehu nasledujúcich týždňov vyčerpaný.

Tento rok je z hľadiska registrácií elektrických vozidiel v Rakúsku rekordný. Do mája tvorili tieto vozidlá 10,8 % registrácií, len v máji dosiahol ich podiel 12 %. Podľa Gewesslerovej dodatočné financie majú umožniť „získať podporu všetkým, ktorí chcú kúpiť elektromobil“.

TASR

Najvyšší dopyt zaznamenali segmenty osobných a ľahkých úžitkových vozidiel, ako aj výstavba nabíjacej infraštruktúry. Rakúska vláda a automobiloví importéri podporujú súkromné nákupy sumou 5000 eur, ak katalógová cena vozidla neprevyšuje 60.000 eur.

Plug-in hybridy sa podporujú len vtedy, ak v čisto elektrickom režime majú dojazd vyše 50 kilometrov. Dieselové hybridy sú z podpory vylúčené. Pre elektrické motocykle môže záujemca získať od štátu 1200 eur, za vybudovanie nabíjacej stanice do 1800 eur. Tento rok je prvýkrát možné získať podporu na zaobstaranie nabíjacej stanice aj bez kúpy elektrického vozidla.

Slovensko podporí nákup elektromobilov inak ako predtým

Batériové vozidlá doteraz dostali na Slovensku len jediné kolo podpory, ktoré sa otvorilo v decembri 2019. V tom čase bola podpora na nákup elektromobilu vo výške 8000 € a plug-in hybridu vo výške 5000 €. Otvorenie dotácií však sprevádzali viaceré problémy a nakoniec sa vyhradená suma 6 miliónov eur vyčerpala len za menej ako 4 minúty. Slovensko však chce naďalej podporovať elektrické autá.

Pixabay (Úprava redakcie)

Elektromobily budeme ďalej podporovať, pokiaľ na to budeme mať peniaze,“ povedal Sulík.

Ďalšie kolo dotácií však tento rok nepríde. Podľa ministra hospodárstva Richarda Sulíka môžeme čakať druhé kolo podpory na nákup elektromobilov až v ďalšom roku. Práve vtedy by mala byť vypísaná výzva na dotácie, ktoré by mali byť financované z eurofondov nového programového obdobia 2021 – 2027.

NEPREHLIADNI
Richard Sulík: Dávam prednosť vodíku. Jeho budúcnosť na Slovensku však aktuálne „zakopáva“ o viaceré nedostatky

Zároveň sa však zmení spôsob, akým budú dotácie prideľované. Budúcoročná podpora navyše prinesie nižšiu výšku dotácií, ktorých má byť ale viac, aby sa zaistilo, že sa nebude opakovať scenár z decembra 2019.

Chceme to spraviť nárokovateľné. To znamená, že potrebujeme dostatočne veľký balík peňazí a dostatočne malú podporu na jedno auto, aby dopyt, ktorý na základe tohto parametra vznikne, sme dokázali uspokojiť celý,“ povedal Sulík.

Sulík predpokladá, že by sa touto témou mali zaoberať najskôr v závere tohto roka. „Ten, kto zvažuje kúpu elektroauta teraz, nech tak urobí, lebo to nebude tak rýchlo,“ dodal Sulík.

V článku boli využité materiály TASR.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP