V populárnom podcaste Sway, ktorý moderuje novinárka zo Silicon Valley, Kara Swisher, sa včera objavil CEO Apple, Tim Cook. Kara ho vyspovedala z rôznych tém, mimo iného aj o tom, čo si myslí o Elonovi Muskovi a Tesle alebo či sa niekedy dočkáme elektromobilu značky Apple. Podcast sa nachádza aj na portáli New York Times.

Autonómny elektromobil od Apple je niečo, o čom sa v posledných mesiacoch hovorí naozaj intenzívne. Apple totiž otvorilo diskusie s niekoľkými poprednými automobilkami, ktoré mali elektromobil s logom nahryznutého jablka pre Apple vyrábať, no všetky ohlásené rokovania, žiaľ, stroskotali. Neskôr sa ale objavili informácie, že spolupráca je stále možná a celý proces bol „ako na hojdačke“.

NEPREHLAIDNI
Ako na hojdačke. KIA ešte stále môže vyrobiť elektromobil pre Apple

„Project Titan“, ako interne nazývajú projekt týkajúci sa autonómneho elektromobilu Apple, je stále vo vývoji, no v akom štádiu sa presne nachádza, Cook v podcaste neprezradil. Uviedol však, že ich vlastný elektromobil, ak sa ho teda skutočne dočkáme, bude „autonómny ako robot“, píše TechTimes. To znamená, že Apple Car by šlo do predaja ako vozidlo bez vodiča.

Top Underrated/YouTube

Dodal však, že Apple má veľa rôznych nápadov a nie všetky sa podarí pretaviť do reality. To sa však môže, ale aj nemusí týkať spomínaného autonómneho riadenia a samotného elektromobilu od Apple. Ako dodáva portál CleanTechnica, na otázky týkajúce sa priamo auta od Apple Cook odpovedať nechcel. Prezradil iba toľko, že v Apple radi spájajú rôzne technológie a vytvárajú tak niečo nové. No a práve elektromobil môže byť tou správnou cestou, kde sa dá spojiť niekoľko poznatkov z oblasti hardvéru, softvéru a služieb.

S Muskom nikdy nekomunikoval

Kara nadhodila aj tému, ktorá sa nedávno v technologickom svete rozoberala vo veľkom. Týkala sa možnej akvizície Tesly spoločnosťou Apple. V dobách, kedy americká automobilka zažívala takzvané „výrobné peklo“ Elon Musk oslovil Tima Cooka, aby spolu diskutovali o možnej akvizícii Tesly pod Apple za desatinu jej súčasnej ceny, no Cook podľa Muskovych slov akékoľvek diskusie odmietol.

Flickr

Na otázku, či je to naozaj tak, v podcaste riaditeľ Apple priamo neodpovedal, no priznal sa, že s Muskom nikdy nehovoril. Voči Tesle však vyjadril obrovskú úctu a obdiv a uznal, že to, čo Elon vybudoval so svojou automobilkou, je naozaj fascinujúce. Podľa Cooka má Tesla pred konkurenciou technologický náskok niekoľkých rokov.

Najhoršie rozhodnutie v histórii Apple?

V roku 2017 zažívala Tesla naozaj ťažké časy. Pri výrobe Modelu 3 ju postihlo takzvané „produkčné peklo“ a kvôli tomu sa Musk musel rozhodovať, ako automobilku zachrániť.

Jednou z možností bol predaj a ako svojho potenciálneho kupcu si vybral Apple na čele s Timom Cookom. Ako však Elon zverejnil na svojom Twitteri, Cook vtedy odmietal akékoľvek stretnutia týkajúce sa predaja automobilky Tesla.

SITA (Úprava redakcie)

Teraz si zrejme manažment Applu poriadne búcha hlavy o stenu, pretože Musk v tom čase požadoval za predaj Tesly iba desatinu jej súčasnej hodnoty, čo predstavovalo čiastku okolo 49,3 miliárd eur, informuje portál The Verge.

Apple však príležitosť na kúpu nevyužil, no na druhej strane za to môže byť samotný Musk rád. Automobilke sa podarilo prekonať ťažké časy pri výrobe Modelu 3 a od tej doby predstavili a začali vyrábať aj Model Y a taktiež sa pripravujú na výrobu futuristického pickupu Cybertruck.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom