Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Raketa, ktorú predtým SpaceX vyslal s Teslou Roadster a Starmanom na palube, má novú úlohu. Okrem misie pre NASA ju čaká aj ďalší komerčný let, v ktorom poletí na Mesiac, no dostane sa do oblasti, kde dosiaľ nepristála žiadna iná misia. Popri plánovaní ďalších veľkolepých misií sa však SpaceX podarilo dosiahnuť úspech aj na poli financií, kde od investorov získal ďalšiu kopu peňazí, informuje CNBC.

Falcon Heavy poletí znova

O poslednom štarte Falconu Heavy sme počuli ešte v roku 2019, kedy raketa letela v misii STP-2, no od tej doby sa jej ďalšej pocty pre štart nedostalo. To sa však má zmeniť už v priebehu tohto roka o niekoľko mesiacov a následne aj v roku 2023.

Zobraziť celú galériu (0)
Štart rakety Falcon Heavy z februára 2018, ktorá na palube niesla 1. verziu elektrického športiaku Tesla Roadster so Starmanom za volantom. Išlo o prvý testovací let tejto rakety. Zdroj: SpaceX/Flilckr

SpaceX totiž ešte pred časom získal kontrakt vo výške 332 miliónov dolárov na vynesenie dvoch častí lunárneho modulu Gateway, ktorý bude slúžiť ako komunikačná základňa a „zastávka“ pre astronautov pred zostupom na Mesiac. Misie pre tento účel však nepoletia skôr ako v roku 2024.

Najbližší let je naplánovaný o pár mesiacov, ďalšie o pár rokov

SpaceX má ale rezervácie pre let Falconu Heavy aj v prípade dvoch tohtoročných misií. Prvá z nich, označená ako USSF-44, má podľa plánov odštartovať už v júli a za ňou bude v októbri nasledovať ďalšia misia USSF-52. V oboch prípadoch majú byť na palube vojenské satelity americkej armády. Keďže je však v týchto letoch angažovaná aj armáda, firma Elona Muska musí splniť prísne podmienky.

NEPREHLIADNI
SLS je problém, sonda poletí k Jupiteru na súkromnej rakete v roku 2024. V hre je aj Falcon Heavy

Centrálny stupeň navyše zažije pri prvej misii v júli premiéru. Pôjde totiž o prvý let tejto rakety v konfigurácii s postrádateľným centrálnym stupňom, ktorý bude úmyselne zničený a firma tak musí pred ďalšou misiou USSF-52 vyrobiť a otestovať druhý centrálny stupeň, ktorý pri lete využije. Pre účely prvej misie už SpaceX testuje stupne rakety i samotné motory Merlin 1D.

Video z prvého testovacieho letu Falconu Heavy s Teslou Roadster a figúrkou Starmana:

O ďalšie dva roky, teda ešte pred misiou s lunárnou základňou Gateway v spolupráci s NASA, vynesie Falcon Heavy na Mesiac robotické vozidlo. NASA má opäť prsty aj v tomto projekte, no tentokrát ide o spoluprácu so startupom Astrobotic z Pittsburgu. Falcon Heavy je pritom dosiaľ najväčšou a najsilnejšou raketou a práve to „učarovalo“ aj americkému startupu.

Ten, spolu s NASA, postaví lunárny modul Griffin s vozidlom Viper, ktorého úlohou bude preskúmať južný pól Mesiaca. V tejto oblasti pritom doteraz nepristála a neoperovala žiadna vesmírna misia. Pôjde tak o historicky prvé pristátie človekom vyrobeného zariadenia v tejto lokalite luny.

NASA vyšle na Mesiac rover, ktorý bude hľadať vodu

Rover Viper (Volatiles Investigating Polar Exploration Rover) bol podporený agentúrou NASA pri vývoji sumou takmer 200 miliónov dolárov (vyše 166 miliónov eur). Jedná sa o 4-kolesové vozidlo, ktoré bude vybavené viacerými vedeckými nástrojmi. Podľa doterajších informácií však chce NASA poslať na Mesiac prv testovaciu verziu tohto rovera predtým, ako na južnom póle pristane finálna verzia.

Týmto spôsobom by tak agentúra otestovala všetky potrebné inštrumenty už počas fázy vývoja finálneho rovera, ktorý bude vykonávať určenú misiu. Hlavnou úlohou Viperu bude hľadať známky vody, ľadu na Mesiaci a zbierať vzorky mesačnej pôdy. Celá jeho misia by mala trvať najmenej 100 pozemských dní, no Falcon Heavy má s finálnou verziou tohto rovera odštartovať k Mesiacu až o 2 roky.

Prvý let okolo Mesiaca s civilistami

Mimochodom, v rovnakom roku chce SpaceX poslať na vesmírny „výlet“ aj prvých civilných turistov, ktorí by mali Mesiac obletieť v aktuálne vyvíjanej vesmírnej lodi Starship. Bude sa jednať o misiu DearMoon, v ktorej poletí aj japonský miliardár Yusaku Maezawa.

Tohto letu sa má zúčastniť celkovo 10 až 12 ľudí. Maezawa sa stal prvým civilistom pre budúci let okolo Mesiaca ešte v roku 2018, no dosiaľ nie je známe, koľko za takúto unikátnu príležitosť zaplatil.

SpaceX získal ďalšie stovky miliónov

Čo sa však financií týka, SpaceX rozhodne nie je vôbec „na suchu“, práve naopak. Firme Elona Muska sa veľmi darí a mnohí jej investori aj naďalej vkladajú do nej okrem svojej dôvery aj množstvo financií. V skutočnosti sa spoločnosti podarilo získať ďalších 314 miliónov dolárov, ktoré si tak pripísala k februárovému vlastnému imaniu vo výške 815 miliónov dolárov.

NEPREHLIADNI
SpaceX končí s doterajším spôsobom zachraňovania častí Falconu 9. Staví na efektívnejšie riešenie

Dovedna tak imanie SpaceX dnes činí už 1,16 miliardy dolárov, čo je v prepočte takmer 970 miliónov eur. Celková trhová hodnota spoločnosti pritom stúpla na 74 miliárd dolárov, teda zhruba 61,8 miliardy eur.

Silný záujem investorov sa pritom sústredí najmä na ambiciózny projekt satelitného internetu zo Starlinkov a vývoj vesmírnej lode Starship, pri ktorom spravil SpaceX ohromné pokroky. Rovnako tak sa mu darí naďalej rozširovať aj konšteláciu satelitov Starlink, ktorých je dodnes nad našimi hlavami už vyše 1300 kusov a ďalšie desiatky budú pribúdať rýchlym tempom.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú