Výskumníci projektu Folding@Home sa pustili do boja proti koronavírusu. K ich iniciatíve sa však môžeš zapojiť už aj ty a to tak, že im pre účely simulácií prepožičiaš výpočtový výkon svojho PC.

Nebudeme si klamať, aktuálne šírenie koronavírusu sa postupne rozširuje do viacerých štátov a začína sa javiť ako čoraz väčší problém. Preto vedci z projektu Folding@Home ohlásili, že do boja s koronavírusom vstupujú aj oni.

Takmer 20-ročný výskum a úspechy

Folding@Home je distribuovaný výpočtový projekt, ktorý vznikol pred takmer 20 rokmi, presne 1. októbra 2000. Odvtedy sa pričinil o množstvo úspechov, za ktorými stoja prevažne vedci zo Stanfordskej univerzity. Tí sa v rámci projektu venujú napríklad simuláciám skladania proteínov, výpočtovému dizajnu liekov a iným typom molekulárnej dynamiky.

Pre účely uskutočnenia výskumu projekt využíva veľmi komplexné a výpočtovo náročné simulácie. Vedci tak prišli s myšlienkou vytvoriť softvér, ktorý im po inštalácii na akomkoľvek počítači umožní využiť časť jeho výpočtového výkonu.

Za posledné roky sa tak mohli tisícky ľudí z celého sveta podieľať na veľmi dôležitých výskumoch.

Nová iniciatíva sa pripája k svetovému výskumu v boji proti koronavírusu

Najnovšie sa vedci z projektu Folding@Home rozhodli zapojiť do celosvetového výskumu v boji proti koronavírusu Covid-19. Zároveň vo svojom vyhlásení prosia ľudí o pomoc pri zdieľaní svojho výpočtového výkonu s cieľom „urýchliť úsilie pri vývoj nových život zachraňujúcich terapií.“

Pokiaľ aktuálne nevyužívaš naplno všetok svoj výpočtový výkon, časť z neho môžeš poskytnúť vedcom inštaláciou tohto softvéru.

Vedci tak tvoj výpočtový výkon použijú pre lepšie porozumenie štruktúram potenciálnych liekov zameraných na Covid-19, ktoré neskôr môžu použiť pri návrhu nových terapií.

Údaje, ktoré ľudia výskumníkom pri zdieľaní výpočtového výkonu pomôžu vytvárať, sa budú rýchlo a otvorene šíriť v rámci otvorenej vedeckej spolupráce viacerých laboratórií po celom svete. To výskumníkom poskytuje nové nástroje, ktoré môžu odomknúť úplne nové príležitosti v rámci vývoja liekov a záchrany množstva životov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú