Schyľuje sa k očakávanému predstaveniu ďalšej vlajkovej lode Huawei. Aj napriek obavám po správach z ďalekého východu má spoločnosť predstaviť svoj ďalší prémiový model pre tento rok, teraz však z „Mate“ línie. Hoci je podľa doterajších informácií zásob komponentov dostatok, situácia sa môže zmeniť hneď vo viacerých smeroch. Prečo môže byť nový Mate 40 Pro na dlhý čas posledný prémiový Huawei smartfón?

Posledné mesiace ukázali, aký dopad mali prísne zákazy z USA. Čínsky gigant je naďalej „tŕňom v oku“ americkej vlády, ktorá voči nemu v lete tohto roka vydala ďalšie reštrikcie. Tentokrát sa netýkali softvéru, ale priamo hardvéru využívaného v Huawei smartfónoch.

Začalo to obmedzením Google služieb

Pripomeňme len, že zákazy zo zámoria sa týkajú najmä týchto produktov. Kvôli posledným obmedzeniam prišla spoločnosť aj o dodávateľov kľúčových komponentov, ktoré dlhé roky využívala vo svojich modeloch nižšej, strednej a prémiovej triedy. Tomu ale odzvonilo, teda aspoň nateraz. Spoluprácu s Huawei rozviazal aj jeho najväčší dodávateľ, spoločnosť TSMC

Od polovice septembra nemôže gigantovi dodávať hardvér, ktorý bol vyrobený pomocou amerických technológií hoci aj v zahraničí. USA teda nasadili ťažký kaliber a Huawei musí nájsť z tejto situácie cestu von.

Ihneď po tom sa začali objavovať obavy, že spoločnosť nebude mať dostatok zásob hardvéru, čo malo ovplyvniť dodávky smartfónov na jednotlivé trhy. Tieto informácie však firma vyvrátila, o čom sme informovali v našom článku. Ako sa teda môže z problémov vymaniť?

Huawei trápi viac ako softvér najmä hardvér pre jeho smartfóny

Podľa nedávnych informácií predsedu spoločnosti, Guoa Pinga, je cieľom Huawei tieto krušné časy prežiť. Popritom ale musí hľadať cestu von, aby sa mohol udržať na trhu a byť dostatočne konkurencieschopný. Bez inovatívnych modelov a technológií by totiž mohol v tomto segmente stratiť ťažko vybudovanú pozíciu jedného z TOP 3 najväčších výrobcov smartfónov.

Krízu sa spoločnosť doteraz rozhodla riešiť viacerými spôsobmi. Najskôr stavila na obnovené verzie modelov, ktoré ešte mali povolené využívať služby Google. Na trh tak prišli niektoré modely s takmer totožným hardvérom, mierne upraveným dizajnom a opäť s Google službami.

Následne sa situácia skomplikovala. Nové modely s lepším a modernejším hardvérom už služby Googlu využívať nemohli, a tak prišla na rad náhrada v podobe HMS (Huawei Mobile Services, pozn. redakcie), spolu s vlastným virtuálnym obchodom AppGallery a vyhľadávaním Petal Search. Základom Huawei smartfónov je ale stále operačný systém Android s nadstavbou EMUI.

Situácia sa komplikuje. Cesta von môže existovať, no nebude ľahká

Vývoj situácie sa však zvrátil a popri vývoji vlastného operačného systému HarmonyOS sa musí Huawei najnovšie sústrediť na zabezpečenie ďalšieho hardvéru pre budúce modely a najmä vlajkové lode. Hoci avizoval, že pre očakávaný model Mate 40 Pro má zásob dosť, otázne je, ako tomu bude v budúcom roku.

Tu sa črtala pomoc od spoločnosti SMIC (Semiconductor Manufacturing International Corp.), najväčšieho čínskeho výrobcu čipov. Keďže už Huawei nemôže spolupracovať s dodávateľmi ako TSMC, SK Hynix, Samsung či LG, bola tu šanca, že sa obráti práve na SMIC.

Zobraziť celú galériu (0)
Freepik (Úprava redakcie)/Flickr

Neboli by to však Spojené štáty, pokiaľ by neuvalili zákazy aj voči tomu výrobcovi čipov. Hoci môže Huawei obchodovať napríklad s Intelom (na základe udelenej licencie), v prípade ďalších dodávateľov nie je vláda USA pri udeľovaní licencií taká štedrá.

Čínsky gigant SMIC však mohol byť pre giganta len jednou z posledných možností. Pre výrobu moderných čipov do smartfónov mu totiž chýbajú dostatočné technológie.

Zobraziť celú galériu (0)
Huawei (Úprava redakcie)

Doteraz vyrába 14 nm čipy a prechod na 7 nm výrobný proces, ktorý je už dávno využívaný pri doterajších procesoroch Kirin, by mohol stáť Huawei veľké množstvo času, ktorého ale nemá nazvyš.

V najnovšej vlajkovej lodi Mate 40 Pro Huawei využije 5 nm čip Kirin 9000 a pokiaľ by mal prejsť späť na 7 nm procesory, mohlo by ho to vyjsť draho. Nemáme tým namysli cenu, ale najmä stratu zákazníkov, ktorí sú pre firmu kľúčoví.

Zobraziť celú galériu (0)
Dávid Igaz / FonTech

Pre spoločnosť sa teda črtá niekoľko možných riešení, pokým sa problémy s dodávkami hardvéru neutrasú a opäť nezíska prístup k najdôležitejším zdrojom. Prvou z možností je vlastná výroba čipov, avšak v tomto smere nemá Huawei dostatok skúseností ani kapacity na to, aby si dokázal sám produkovať procesory na báze najmodernejších výrobných technológií.

Ďalším z možných riešení je využiť aktuálne skladové zásoby, pokým budú k dispozícii. 5 nm procesory budú v kurze ešte nejaký ten rok, pokým nepríde prechod na inovatívnejšie čipsety. Pokiaľ má teda gigant skutočne dostatok zásob, môže s nimi ešte nejaký čas vydržať.

Je však otázne, či bude čipov dosť na to, aby sa ich odhodlal využiť v ďalšej vlajkovej lodi, ktorou by mal byť podľa poradia Huawei P50 Pro. Všetko totiž môžu ešte zmeniť výsledky volieb v USA.

Ako je dobre známe, reštrikcie voči Huawei pochádzajú z dielne administratívy Donalda Trumpa. Pokiaľ ho však v Bielom dome nahradí jeho politický konkurent Joe Biden, situácia s Huawei sa môže razom zmeniť. Nie je to vôbec isté, no ako sa vraví, nádej umiera posledná.

Ďalšie články:

O ďalšej vlajkovej lodi Huawei rozhodnú najbližšie mesiace

Pokiaľ však nedôjde v najbližších mesiacoch k zmene, ktorá by spoločnosti umožnila opäť napredovať v segmente smartfónov, Mate 40 Pro môže byť na dlhý čas jej poslednou vlajkovou loďou. Pre obmedzené skladové zásoby procesorov a chýbajúcim dodávateľom sa môže Huawei na čas z vrcholovej kategórie týchto zariadení stiahnuť, čo však bude mať značný dopad aj na jeho finančné výsledky.

Dočkáme sa teda nového Huawei P50 Pro? Odpoveď na túto otázku je aktuálne príliš nejednoznačná, aby bolo možné potvrdiť príchod ďalšej vlajkovej lode. To totiž z veľkej časti závisí od vývoja v najbližších mesiacoch a v úvode budúceho roka.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú