Vedci vykonali analýzy vzoriek krvi piatich astronautov pred a po strávení dlhšej doby vo vesmíre, v priemere 169 dní a výsledky ich nepotešili. Naznačujú totiž, že dlhodobý pobyt v kozme spôsobuje poškodenie mozgu, informuje portál Science Alert.

Po prvý raz máme dôkaz

Neblahým vplyvom pobytu vo vesmíre na ľudský mozog sa už zaoberali aj minulé štúdia, avšak vedci majú po prvý v rukách aj dôkaz. V krvných vzorkách piatich astronautov našli zvýšené hladiny troch biomarkerov, ktoré sú spájané s poškodením mozgu.

Americký astronaut Robert L. Curbeam Jr. a astronaut Európskej vesmírnej agentúry Christer Fuglesang v roku 2006 počas výstavby ISS. Zdroj: NASA

„Ide o prvý raz, čo sme zdokumentovali dôkazy o poškodení mozgových buniek v krvných testoch priamo po lete do vesmíru,“ vyjadril sa neurovedec Henrik Zetterberg zo švédskej univerzity v Gottenburgu.

Tvrdí tiež, že je nutné zaoberať sa týmto zistením hlbšie a vyriešiť ho v prípade, že sa má stať cestovanie do vesmíru bežnejšie. Nie je zatiaľ známe do akej miery, ak vôbec, sú mozgy testovaných astronautov poškodené, zvýšená hladina nebezpečných biomarkerov je však dostatočne alarmujúce na to, aby privolala pozornosť.

Space workout

Je to tak vážne?

Pobyt v kozme má na ľudské telo zásadný vplyv a astronauti musia na Medzinárodnej vesmírnej stanici pravidelne cvičiť na špeciálne navrhnutých posilňovacích strojoch, ktoré im napomáhajú udržať si čo najviac svalstva.

Magneticko-rezonančné skenovania mozgu takisto nasvedčujú, že dlhodobý pobyt v kozme má nežiaduci vplyv na mozgové funkcie. Ako však informujú výskumníci, štúdia je ešte len vo svojich začiatkoch a je nutné ju ďalej rozvinúť.

Thomas Pesquet/ESA/NASA/Flickr

Nie je zatiaľ jasné, ktorý faktor pobytu mimo Zeme spôsobuje zvýšené hladiny nežiaducich látok. Na vine môže byť beztiažový stav, ale napríklad aj vysoko stresujúce situácie ako štart rakety a pristávanie kozmickej lodi.

Každý problém má svoje riešenie

„Ak dokážeme prísť na to, čo tieto zmeny spôsobuje, nami vyvinuté biomarkery nám môžu pomôcť nájsť najlepšie riešenie problému,“ dopĺňa Zetterberg. Biomarker je látka, ktorá sa používa na určenie biologického stavu.

Vyriešenie podobných problémov dlhodobého pobytu vo vesmíre je nutné pre misie, ktoré momentálne ľudstvo plánuje. Kým americká NASA, Čína a Rusko plánujú založenie laboratórií s trvalou ľudskou prítomnosťou na povrchu Mesiaca, SpaceX chce čo najrýchlejšie kolonizovať Mars.

freepik

A to je nielen zatiaľ najväčší projekt, aký si ľudstvo zaumienilo, ale tiež ten najzložitejší a najnáročnejší. Muskov SpaceX to pochopiteľne nezvládne sám a aj keď poskytne kľúčovú technológiu (prepravu v podobe rakety a kozmickej lodi), zapojiť sa bude musieť celý svet. Zdravie odvážnych astronautov, ktorí sa na takúto misiu prihlásia, je prvoradé.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú