Odvážne, intímne, vo svete Star Wars niečo absolútne nevídané.” Aj týmito prívlastkami je označovaná sci-fi novinka Andor, ktorá tento týždeň vyvrcholila finálnou epizódou svojej prvej série. Samotný záver opäť ukázal, že Andor je oživením, aké upadajúce univerzum Hviezdnych vojen potrebovalo ako soľ a finále seriálu si v nejednom prípade v recenziách odnieslo absolutórium v podobe hodnotenia 10 / 10.

Právom. Tvorca seriálu Tony Gilroy predstavil nový a nesmierne detailný pohľad do fungovania Impéria a ukázal obľúbený sci-fi svet v polohe, v akej sme ho ešte v žiadnom inom projekte nevideli. Andor namiesto veľkých galaktických bitiek a švihania svetelnými mečmi ponúkol osobný a častokrát ponurý príbeh Andora Cassiana, vypočítavého zlodeja, z ktorého sa neskôr stane jeden z kľúčových členov odboja.

Reč je o rovnakom odboji, ktorý na konci nezabudnuteľnej pôvodnej trilógie porazil Impérium a skoncoval s jeho vládou. V čase seriálu však žiadny skutočný odboj ani rebelovia neexistujú. Sú len víziou, ktorú sa nespokojní jednotlivci boja čo i len vysloviť nahlas, aby na seba neupriamili pozornosť autorít. A predsa nespokojnosť obyvateľov pod vládou Impéria krôčik za krôčikom narastá.

Disney+

Práve na tieto okolnosti sa novinka od Disney sústredí. Na pozadí hlavnej postavy Tony Gilroy trpezlivo buduje momentum, provokuje skvele napísanými postavami a predstavuje dospelý príbeh, v ktorom chýba akákoľvek zmienka o Skywalkerovcoch, Darth Vaderovi či iných ikonických postavách univerza Star Wars. V najväčšej sile Andora sa, zdá sa, skrývajú aj jeho najväčšie slabiny. Publikum totiž o seriál prejavuje len veľmi malý záujem.

Tromfla ho aj šou o pečení
Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP