Porovnávať dojazd elektromobilov a spaľovákov je v súčasnosti tým azda najlepším spôsobom, ako porovnávať ich „vyspelosť“ a posuny v pridaných kilometroch, ktoré prekonávajú každým rokom. Portál Teslarati najnovšie na upozornil na test spotreby pri jazde na diaľnici, ktorý učinili redaktori z Car and Driver. Tesla Model S vo variante, ktorý už sa v súčasnosti ani nepredáva, sa v ňom vyrovnal niekoľkým populárnym spaľovákom.

Magazín Car and Driver prednedávnom uskutočnil test diaľničnej spotreby, pri ktorom na cesty vytiahol Teslu Model S vo verzii Raven a variante Long Range Plus, ktorá sa už v súčasnosti nepredáva, pretože ju nahradili nové verzie Plaid a Plaid+, ktoré spoločnosť predstavila začiatkom roka. Testovaný model disponuje 103,9 kWh batériou a dojazdom najviac približne 646 kilometrov podľa štandardu EPA.

Model S potrápil spaľováky, nová verzia je už na ceste

Počas jazdy sa elektromobil točil na diaľničnom okruhu o dĺžke približne 160 kilometrov, pričom udržiaval konštantnú rýchlosť na úrovni 120 km/h.

Testeri očakávali, že budú musieť jazdu kvôli elektromobilu o čosi skrátiť, no Model S zvládol okruh bez problémov a jazdu museli nakoniec ešte predĺžiť. S celkovým výsledkom 515 kilometrov tak Model S zaznamenal najlepší výsledok zo všetkých testovaných elektromobilov, uvádza Car and Driver.

Pre porovnanie, dojazd Modelu S v tejto dnes už o čosi „zastaranejšej“ verzii je približne rovnaký napríklad s vlastnosťami podobným modelom Mustang Shelby GT500, ktorý má nádrž s objemom asi 60 litrov.

NEPREHLIADNI
Elektronabíjačky v stĺpoch verejného osvetlenia budú ďalší slovenský hit. V ktorých mestách sú a za koľko nabijú e-autá?

Dôležitá je však pri porovnávaní spotreby práve vyššia rýchlosť, ktorá u elektromobilov „uberá“ omnoho viac dojazdu, než u ich spaľovacích kolegov. O tom sme sa nedávno presvedčili aj my počas našej veľkej cesty okolo Slovenska s elektrickým Volkswagen ID.3.

V oblasti dojazdu je od Tesly aktuálne najočakávanejší práve spomínaný Model S vo verzii Plaid+, ktorý spoločnosť predstavila ešte začiatkom roka. Ten má totiž okrem brutálneho výkonu, ktorý nedávno ukázal na okruhu Autoclub Famoso Raceway v Bakersfielde, disponovať dojazdom až 840 km.

Prečítaj si tiež
Škoda Enyaq ešte nepovedala posledné slovo, chystá sa prekrásna kupé verzia

Prvé dodávky mali prísť už krátko po uvedení týchto variantov, no kvôli pretrvávajúcej polovodičovej kríze sa prvé elektromobily dostanú do rúk majiteľom až začiatkom júna.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom