Raketa Delta IV Heavy sa mohla ešte donedávna pýšiť titulom najsilnejšej funkčnej rakety na svete. Za takmer dve dekády však vykonala len hŕstku misií a jej hviezda pomaly vyhasína podobne, ako v prípade jej brata, Atlas V. Kým Atlas V je nutné nahradiť aj kvôli tomu, že využíva ruské motory, čo vedeniu kvôli neistote prekáža, Delta IV Heavy skončí jednoducho preto, lebo je drahá a Vulcan to zvládne lepšie.

Prekonal ju len Falcon Heavy

Delta IV Heavy je odvodená od rakety Delta IV, pričom využíva tri rovnaké stupne. Dva slúžia ako prídavné a neskôr sa odpoja, tretí je centrálny a raketu nesie ďalej. Všetky využívajú raketové motory RS-68A a stroj dokáže vyniesť na nízku obežnú dráhu Zeme (LEO – Low Earth Orbit) 28 370 kg, ako píše ULA na svojej webovej stránke.

ULA/Flickr

Kapacitne a najmä cenovo ju prekonal Falcon Heavy spoločnosti SpaceX, ktorý dokáže vyniesť na LEO až 63 800 kg v prípade, že ani jedna z jeho častí nepristáva naspäť na Zemi. Avšak kým cena štartu Delta IV Heavy začína od 350 miliónov amerických dolárov, Falcon Heavy to zvládne už od 150 miliónov.

V prípade pristátia všetkých troch nosičov vynesie na LEO 30 000 kg, čo je len o trochu viac, ako Delta IV Heavy. A zvládne za cenu len od 90 miliónov $. Je preto pochopiteľné, že chce ULA svoju najsilnejšiu raketu vymeniť za čosi, čo má podobné schopnosti, avšak je to oveľa lacnejšie.

Aerodynamický kryt nákladu rakety Delta IV Heavy a sonda Parker Solar Probe. Zdroj: ULA/Flickr

Spoľahlivý miláčik vlády
Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú