Rozdielne ceny nabíjania v rôznych časoch počas dňa nie sú žiadnou novinkou, no takýto prístup doteraz volili prevádzkovatelia nabíjačiek najmä v krajinách, kde dochádzalo k problémom so stabilitou siete. Tesla však už dynamickú tarifu priniesla aj do Európy. Informáciu nám potvrdil aj odborník na Tesly Jaroslav Kapšo.

Nejde pritom o jediné zmeny, Tesla totiž nedávno pristúpila k plošnému zvýšeniu cien nabíjania aj na Slovensku a zo staníc Supercharger sa tak razom stal jeden z najdrahších spôsobov nabíjania vôbec.

Tri tarify, dve ceny

Jednotná cena nabíjania je už minulosťou a na vybraných európskych Superchargeroch budú elektromobilisti platiť podľa toho, v akú časť dňa začnú svoje auto nabíjať.

Tesla_Adri/Twitter

Spoločnosť rozdelila nabíjanie do troch časových okien:

  • od 00:00-06:00
  • 06:00-22:00
  • a nakoniec 22:00-00:00

Najdrahšie je, pochopiteľne, nabíjanie počas dňa. Na základe fotografií na rôznych fórach stojí napríklad 1 kWh na Superchargeri pred bratislavským Auparkom 0,66 €. Počas neskorých nočných, respektíve skorých ranných hodín zaplatia elektromobilisti menej, presnejšie 0,51 €/1 kWh.

Ceny za nabíjanie sa líšia v každej krajine a rovnako sa líšia aj cenové rozdiely medzi denným a nočným nabíjaním. Zatiaľ čo na Slovensku je nabíjanie v noci lacnejšie o 0,15 €/1 kWh, napríklad v susednom Rakúsku je to iba 9-centový rozdiel. Cez deň totiž stojí 1 kWh 0,70 €, v noci je to 0,61 €/1 kWh.

Zdá sa to ako málo?

Pri plnom nabití Tesly s najmenšou 50 kWh batériou to ale predstavuje celkom slušný cenový rozdiel. Ak by napríklad majiteľ Tesly Model Y nabíjal na Slovensku počas noci, za plné nabitie zaplatí 25,50 €, pričom pri dennej tarife by to bolo 33 €. Rozdiel pri plnom nabití je teda 7,50 €.

Tesla Model 3 s takýmto akumulátorom prejde približne 350 km na jedno nabitie. V prípade spaľováku s priemernou spotrebou 6,5 l / 100 km by si za benzín na túto vzdialenosť pri dnešných cenách (1,684 € / liter)  zaplatil 38,31 eur.

Došlo aj k ďalšej úprave cien

Tesla okrem zavedenia dynamickej tarify za nabíjanie pristúpila aj k ďalším úpravám cien v Európe. Ako informuje Felix Arthur na Twitteri, v niektorých krajinách spoločnosť zvýšila sumu za 1 kWh energie, inde naopak došlo k poklesu.

Už po prvotnom zvýšení cien nabíjania v polovici septembra sa z nabíjačiek Supercharger stala jedna z najdrahších, ak nie najdrahšia nabíjacia sieť v Európe.

K dodatočným úpravám v októbri došlo napríklad v Holandsku, kde už 1 kWh energie pre majiteľov Tesiel stojí 0,62 €, pričom doteraz platili o 0,10 € viac, teda 0,72 €. Naopak v Nemecku došlo k zvýšeniu cien z 0,71 €/1 kWh na 0,74 €/1 kWh.

Vo Felixovom príspevku sú nové ceny pre majiteľov Tesiel, respektíve členov predplatného, uvedené v zátvorke, ceny pre ostatných elektromobilistov sa nachádzajú pred zátvorkou. Šípka nahor a nadol značí, či cena v krajine narástla alebo klesla.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú