Obnoviteľné zdroje energie predstavujú kľúčový pilier pre udržateľný a ekologicky prijateľný rozvoj nášho sveta. Nepochybne medzi ne patrí aj veterná elektráreň. Na Slovensku máme zatiaľ len dve, v obci Cerová na Záhorí a na Ostrom vrchu pri Myjave.

Podľa zdrojov Denníka SME by však v krátkom čase mohol pribudnúť ďalší veterný park.

Na západe v dohľadnej dobe

Slovenský plynárenský priemysel chce pri Nových Zámkoch postaviť ďalší veterný park. Stavba je naplánovaná na rok 2025 a pokiaľ všetko pôjde podľa plánu, o rok neskôr by bol park spustený. Momentálne je tento plán v procese rozpracovania projektových zámerov.

Štátna spoločnosť počíta s turbínami o výkone 6 megawattov, ktoré by mali mať rôznu výšku. Malo by ísť približne o 200-metrové stroje.

Celá stavba by mala byť recyklovateľná a tiež disponovať rozmrazovacími technológiami, aby sa zabránilo incidentom s padajúcimi kusmi ľadu.

Až 25-ročná spolupráca

Spoločnosť ponúka mestu za prenájom každého pozemku 6000 eur ročne. K tomu by zinkasovalo finančný príspevok za každú turbínu vo výške približne 15 000 eur ročne, pričom spolupráca by sa mohla podľa zástupcu SPP Rastislava Nemca, ktorého citoval Denník SME, uzavrieť na 25 rokov.

Okrem toho ponúka investor mestu dodávku elektriny práve z týchto veterných parkov, čo znamená, že by školy a budovy všetkých mestských podnikov mali zabezpečenú elektrickú energiu.

Obyvatelia sú skeptickí

Nové Zámky sme si vybrali pre veľmi dobré veterné podmienky. Zvolili sme mestské parcely, keďže samosprávy sú v prvom rade naším partnerom a budú mať z toho najväčší prínos,“ vyjadril sa pred mestskými poslancami Nemec, ktorého citoval Denník SME.

Niektorí obyvatelia Nových Zámkov však s touto investíciou nesúhlasia. Ako dôvod Denník uvádza zaberanie ornej pôdy a chýbajúcu informáciu o množstve energie, ktorú by veterné parky vyprodukovali.

Vo všeobecnosti sú Slováci naklonení výstavbe veternej elektrárne v blízkostí ich obydlí. Podľa nedávneho prieskumu portálu o Peniazoch by bolo len 8 % respondentov „určite proti“ výstavbe elektrárne neďaleko ich obce či mesta, 10 % zo vzorky 1009 opýtaných by bolo „skôr proti“.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú