Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Rusko koncom apríla otestovalo svoju novú raketu Angara 1.2 a na obežnú dráhu Zeme s ňou úspešne vynieslo armádny satelit, spomína SpaceFlightNow.

Podľa ruských zdrojov však táto misia nedopadla tak dokonale, ako oficiálne tvrdí Roskosmos a armádny satelit teraz bez manévrov vstúpi naspäť do zemskej atmosféry, kde čiastočne zhorí a zvyšky dopadnú na Zem, píše Futurism.

Jedna katastrofa za druhou

Z rakiet Angara je práve Angara 1.2 tou najmenšou a misia, ktorú vykonala 29. apríla, predstavovala jej vôbec prvý let. Rusko chcelo celý systém otestovať a overiť, či je schopný vynášať na nízku obežnú dráhu Zeme menšie družice. Aj keď misia na prvý pohľad uspela, po vyše dvoch týždňoch je všetko inak a družica podľa všetkého v kozme nezotrvá.

Ako totiž informuje RussianSpaceWeb, štart prebehol úspešne a svedkovia mohli pozorovať aj oddelenie druhého stupňa. Družica sa dostala na obežnú dráhu vo výške 279 až 294 km (mierne eliptická a excentrická) s inklináciou 96,5 °. Ide o podobné orbitálne parametre, ako majú armádne satelity EMKA-1 a EMKA-2 a Anatolij Zak na Twitteri dodal, že sa na palube skutočne nachádzali známe zariadenia a nie len simulátor záťaže, ako niektorí teoretizovali.

Keďže sa jedná o pomerne nízku obežnú dráhu, panuje na nej silná orbitálna degradácia a družica od svojho vypustenia znížila orbitu na 227 až 247 km. Podľa ruského webu to znamená, že sa nijak zvlášť nepokúsila o dosiahnutie vyššej dráhy a pravdepodobne teda nebola vôbec „aktivovaná“.

Pád ruského vesmírneho programu

Ruský vesmírny program zažíva ťažké časy už dlhšiu dobu a nepomohol mu ani nástup Dmitrija Rogozina do funkcie. Podľa mnohých Rusov je táto kľúčová národná inštitúcia rozkrádaná zvnútra a od veľkoleposti z čias Sovietskeho zväzu, z ktorej ťaží dodnes, má veľmi ďaleko. O tom svedčia aj neustále sa množiace problémy, ktorým ruské vesmírne misie čelia.

Ako kameň

Kvôli degradujúcej orbite to znamená, že satelit opätovne vstúpi do zemskej atmosféry, čiastočne zhorí a jeho zvyšky dopadnú neriadene kdesi na Zem.

Nejde pritom o prvý podobný incident ruského vesmírneho programu. Začiatkom roka sa totiž Rusku vymkol spod kontroly vrchný stupeň rakety, ktorý dopadol neriadene naspäť na našu planétu.

Angara 1.2 pritom z kozmodrómu Pleseck odštartovala s veľkým písmenom Z na svojom trupe, ktoré má symbolizovať súdržnosť s ruskou armádou, ktorá okupuje a nivočí ukrajinské územie aj obyvateľstvo. Nevydarený štart rakety, ktorý mal zrejme reprezentovať „veľkoleposť“ ruského vesmírneho programu, tak na riaditeľa Roskosmu Rogozina znova nevrhá najlepšie svetlo.

Príčina problémov s novou armádnou družicou známa nie je, medzi tie najuletenejšie však patrí aj sabotáž. Hoci niektorí vedci či kozmonauti ruskú inváziu na Ukrajine podporujú, mnohí sú zásadne proti a je možné, že sa snažia bojovať práve takýmito spôsobmi.

K podobnej sabotáži dochádza napríklad aj v Bielorusku, kde zamestnanci železníc znemožňujú zásobovanie ruských vojsk.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú