Momentálne najrozšírenejším kompresným štandardom video obsahu je H.265, známy aj pod pojmom High Efficiency Video Coding (HEVC).

Inštitút Fraunhofer podieľajúci sa na výskume tejto technológie oznámil na oficiálnom webe ďalší technologický míľnik v tejto oblasti, kedy nový štandard H.266 zabezpečí videám až o 50 % menšiu veľkosť bez straty kvality.

Kompresný štandard H.266, označovaný aj Versatile Video Coding (VVC) vyvinul inštitút Fraunhofer v spolupráci s firmami Apple, Ericsson, Intel, Huawei, Microsoft, Qualcomm a Sony. Nový štandard ponúka až 50 % mieru kompresie pri takmer nedotknutom dátovom toku v porovnaní s predchádzajúcim štandardom.

Podľa oficiálnej správy inštitútu až 80 % dát na internete je komprimovaných takmer bezstratovo. Ďalej uvádza, že niečo málo cez 90 % video obsahu je postavených na štandardoch H.264 a H.265, ktoré boli v minulosti trikrát ocenené cenou Emmy Engineering za technologický prínos.

H.266 pomaly nahradí všetky doterajšie normy

Cieľom normy H.266 je priniesť prijateľnejší zážitok v prostredí mobilných sietí, keďže zatiaľ čo H.265 videá spotrebovali 10 GB mobilných dát pri 90 minútovom UHD videu, H.266 využije len 5 GB pri rovnakej kvalite.

Hlavným záujmom tímu Joint Video Experts, stojaceho za vývojom VVC, je tak obsah s 4K a 8K rozlíšení, respektíve 360 stupňové panorámy vo vysokom rozlíšení využívajúce novú normu v každom smere.

Momentálne najrozšírenejší HEVC štandard bol ustanovený v roku 2013, no aj napriek tomu mu konkuruje tretia najvýznamnejšia norma, H.264. VVC zatiaľ oficiálne sprístupnený nie je, no vyzerá to tak, že vývoj prelomovej kompresnej normy už finišuje.

Nenechaj si ujsť
Microsoft pokračuje v rozširovaní prehliadača Edge. Nanútil ich na ďalšie verzie Windowsu

Prvé najmä mobilné čipy podporujúce dekódovanie H.266 sú rovnako vo vývojovej fáze. Podľa Thomasa Schierla, riaditeľa oddelenia video kódovania a analytiky v inštitúte Franhofer, prvý kódovací a dekódovací softvér podporujúci H.266 štandard by mal byť publikovaný túto jeseň.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP