Microsoft sa opäť snaží podsunúť novú aktualizáciu a rozšíriť tým používanosť prehliadača Microsoft Edge. Informuje o tom web WindowsLatest.

Spoločnosť už dávnejšie začala s rozširovaním svojho prehliadača medzi domácich používateľov, no dnešným dňom šíri Microsoft Edge na systémy Windows 10 Education a Enterprise. Týmto sa tak aktualizuje každé zariadenie rozšírených verzií Windows 10 priamo cez službu Windows Update.

Výnimku z aktualizácie dostávajú používatelia, ktorých systémy sú pripojené do služby (domény) Active Directory, Azure Active Directory alebo ak sa systém spravuje cez Windows Update for Business, prípadne Windows Server Update for Business.

Edge - Screenshot/Fontech

Nový prehliadač Microsoft Edge je postavený na jadre Chromium, a tak posledné dva masovo používané prehliadače, ktoré nepoužívajú Chromium, sú Safari a Mozilla Firefox.

Nenechaj si ujsť
Microsoft už naozaj nechce, aby si viac používal archaický Internet Explorer

Nedávno sme však boli svedkami odhalenia špehovania voči ostatným prehliadačom a nedá sa potvrdiť, že je tak Edge ochranou súkromia lepší ako Google Chrome. Podľa informácií z portálu Zdnet.com Google navyše pristupuje ku zvláštnym krokom, v prípade používania ich služieb cez nový Edge.

Podozrenie na znovuprevzatie monopolu?

Realitou je však to, že Microsoft tento prehliadač skôr či neskôr predinštaluje na každom Windows 10, čo činí zhruba 1 miliardu zariadení. Už bude závisieť iba od používateľov, či využijú lepšie integrovaný prehliadač s ich systémom, alebo sa z nového Edge stane opätovne iba „prehliadač na inštalovanie iných prehliadačov“.

Zároveň je aj pravdepodobné, že ak sa prehliadač Edge rozšíri do majority používaných programov na prehliadanie webu, EÚ sa opätovne pozrie na zúbky Microsoftu, ktorému v roku 2010 uložil povinnosť výberu voľby prehliadača v systéme Windows 7 a Vista, no povinnosť vykonávať tento krok skončila v roku 2014.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom