Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Zdravý zrak je pre mnohých bežnou súčasťou života. Nie každý má však to šťastie a mnoho ľudí sa potýka s rôznymi zrakovými problémami. Pre ľudí s určitými typmi slepoty však svitá na lepšie časy, vďaka experimentálnemu bionickému oku, ktoré dokáže svojim spôsobom prinavrátiť zrak. Na tému upozornil portál NewAtlas.

Bionické oko prinavráti zrak nevidiacim

Ako vyplýva zo štúdie publikovanej v periodiku Biomaterials, bionické oko vyvíjané tímom biomedicínskych expertov z Univerzity v Sydney a Univerzity v New South Wales je po trojmesačnej štúdii pripravené na testovanie na ľuďoch, píše Univerzita v Sydney na svojom webe.

University of Sydney

Odborníkom z uvedených univerzít sa podarilo preukázať, že nové bionické oko s názvom Phoenix99 je stabilné, spoľahlivé a bezpečné, čím sa otvárajú dvere pre testy na ľuďoch.

Phoenix99 je implantovateľný systém určený na obnovenie určitej formy videnia pacientom žijúcim s ťažkým poškodením zraku, prípadne slepotou spôsobenou degeneratívnym ochorením ako je retinitis pigmentosa,“ uvádza sa v správe univerzity.

Protéza je teda určená pre ľudí s ťažkou poruchou zraku a slepotou, pri ktorej je síce poškodená sietnica, ale zrakový nerv zostal neporušený.

Samotné zariadenie sa skladá z dvoch hlavných implantovateľných častí – stimulátora určeného na pripojenie k oku a komunikačného modulu, ktorý sa umiestňuje pod kožu za ucho pacienta. Systém, ktorý ma zrakovo postihnutým prinavrátiť zrak, bol otestovaný na ovciach, pričom preukázal veľmi sľubné výsledky. To znamená, že v tkanive, ktoré obklopovalo tieto komponenty, nebola pozorovaná žiadna negatívna reakcia a celý systém fungoval podľa očakávaní.

NEPREHLIADNI:
Neuveriteľný pokrok medicíny. Mozgový implantát vrátil nevidiacej žene po 16 rokoch zrak

Na základe výsledkov teraz tím odborníkov žiada o schválenie etickej prijateľnosti klinického skúšania na ľuďoch, pričom neustále pracuje na vývoji a optimalizácii tohto zariadenia.

Ako funguje?

Systém funguje na základe stimulácie sietnice a obchádza nesprávne fungujúce bunky priamou stimuláciou zdravých buniek, čím v podstate oklame mozog. Presnejšie sa pacientovi s implantovaným bionickým okom Pheonix99 umiestni na oko stimulátor a za ucho sa implantuje komunikačný modul.

Súčasťou systému je malá kamera pripevnená k okuliarom, ktorá zachytáva scénu pred nositeľom, pričom obraz z nej je spracovaný do súboru stimulačných pokynov. Tieto pokyny sú odosielané bezdrôtovo cez kožu do komunikačného modulu.

Modul tieto pokyny dekódujú do podoby elektrických impulzov, ktoré sa odošlú do stimulačného modulu nachádzajúcom sa na sietnici poškodeného oka (očí). Týmto spôsobom zariadenie obíde poškodené neuróny fotoreceptorov sietnice – tie, ktoré stratili schopnosť reagovať na svetlo – a priamo stimuluje stále funkčné bunky, ktoré sú zodpovedné za zhromažďovanie vstupných informácií z iných buniek sietnice a ich prenos pozdĺž zrakového nervu do mozgu, píše portál NewAtlas.

Ako však vedci sami priznávajú, vzniknutý obraz sa veľmi líši od toho, čo by sme mohli nazvať „normálne videnie“. Pheonix99 podľa všetkého pacientom poskytne „len“ veľmi jednoduché informácie o ich okolí. Konkrétne by pacienti s implantátom mali dokázať rozoznať blízke prekážky, lepšie sa orientovať, prípadne dokázať prečítať veľké písmená.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú