DC to s komiksovkami naozaj nie je súdené. O novom Suicide Squad sa síce píše ako o najlepšom DC kúsku za poslednú dekádu, ani to však divákov nedokázalo nahnať do kín a viaceré médiá vrátane Variety z hľadiska komerčného úspechu píšu o totálnom prepadáku.

Za otvárací víkend dokázala Jednotka samovrahov z amerických kín vytrieskať len 26,5 milióna dolárov, čím podliezla aj pesimistické očakávania Warner Bros., ktorí pri čiernom scenári dúfali aspoň v 30 miliónov.

YouTube (screenshot)

Z medzinárodných trhov k Warnerom prišlo ďalších približne 35 miliónov, čím sa celkové tržby novinky za úvodný víkend uzavreli na 72,2 miliónoch. Z hľadiska čísel ide o komerčnú pohromu, rozpočet filmu totiž predstavoval 185 miliónov dolárov, v ktorom navyše nie sú zarátané ďalšie desiatky miliónov spojené s marketingom.

Dôvodov je viac

Suicide Squad tak má zatiaľ nabehnuté stať sa jedným z najstratovejších filmov roka, za čo však nemôžu kvality filmu, ale predovšetkým zhoršujúca sa situácia s delta variantiom COVID-19, ktorý vo svete naberá na sile a opäť zatvára kiná.

Z hľadiska kvalít a diváckej spokojnosti sa naopak Suicide Squad teší veľkej popularite a prekvapivo aj priazni v recenziách. Ani my sme si premiéru nenechali ujsť a s pokojným svedomím môžeme hovoriť o najlepšej komiksovke posledných rokov.

Za komerčný neúspech však nemôže iba pandemická situácia, ale tiež dva ďalšie faktory. Prvým je, že film do kín išiel s R-kovým ratingom, čo cieľovú skupinu divákov citeľne osekalo. Záhadou pre nás je, ako sa pre R-kový film Jamesovi Gunnovi vôbec podarilo zabezpečiť taký gigantický rozpočet.

Warneri možno boli povzbudení megaúspechom komorne ladeného Jokera z roku 2019, ktorý pri 70 miliónovom rozpočte dokázal v tržbách prekročiť miliardu. Odvtedy sa však filmový trh a jeho fungovanie (predovšetkým dôraz na streamovacie služby) kvôli pandemickej situácii diametrálne zmenil.

TMDB.org

Aj na streame

S tým súvisí aj druhý faktor, ktorý pravdepodobne pri neuspokojivých tržbách Suicide Squad rovnako významne zavážil. Podobne ako všetky filmy Warner Bros. v tomto roku sa aj Suicide Squad v deň premiéry objavil na streamovacej platforme HBO Max a to bez akýchkoľvek dodatočných poplatkov.

Nepochybne sa tak našla hromada fanúšikov, ktorí dali prednosť pohodliu obývačiek pred návštevou kina, aj keď Warneri sa zatiaľ žiadnymi oficiálnymi číslami nepochválili a je otázne, či tak vôbec urobia.

Zázračný zvrat v oblasti tržieb filmu sa však s určitosťou konať nebude, vďaka sprístupneniu filmu na HBO Max totiž Suicide Squad neuniká ani pozornosti pirátov a film bude s určitosťou čoskoro dominovať aj rebríčkom nelegálneho sťahovania.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú