Okrem najpopulárnejšej kryptoburzy Binance, ktorá disponuje azda najširšou ponukou kryptomien a veľmi nízkymi poplatkami, je medzi pokročilými aj začínajúcimi investormi populárna aj americká burza Coinbase. Tá začiatkom tohto roka dokonca vstúpila na verejnú burzu.

Coinbase je populárna aj medzi Slovákmi, pretože taktiež ponúka pomerne veľa známych kryptomien a disponuje používateľsky veľmi priateľskou aplikáciou pre smartfóny, cez ktorú si vieš kryptomeny nakúpiť doslova na pár klikov. Aj Coinbase však v posledných týždňoch postihli problémy.

Coinbase si za ne môže sama

Všetko začalo minulotýždňovou reportážou amerického webu CNBC, ktorý opísal rozsiahle sťažnosti amerických zákazníkov Coinbase. Ich účty boli napadnuté hackermi a následne sa im nedostalo takmer žiadnej zákazníckej podpory od spoločnosti.

Hackeri sa k účtom dostali prevažne prostredníctvom SIM swappingu na strane mobilných operátorov, teda únosu telefónneho čísla a jeho následného zneužitia na hacknutie účtu. Tento spôsob umožňuje prekonať aj dvojfaktorovú autentifikáciu. Používateľom zmizli rôzne sumy od pár desiatok do takmer 170 000 dolárov.

Burza ubezpečila klientov, že už tento mesiac zavedie hlasovú podporu pre obete hackerov a neskôr v tomto roku spustí aj četovú podporu pre všetkých.

Podľa najnovších správ CNBC sa však čoskoro objavil ďalší problém, ktorý už spôsobila samotná burza Coinbase. Tá totiž minulý piatok prostredníctvom e-mailu informovala približne 125 000 zákazníkov, že nastavenia ich dvojfaktorovej autentifikácie boli zmenené, čo viedlo u mnohých klientov k presvedčeniu, že bol ich účet napadnutý.

Prečítaj si tiež
Nie je to bitcoin ani ethereum. Trhu posledný mesiac kraľujú úplne iné kryptomeny

V dôsledku toho niektorí z nich urýchlene presunuli svoje kryptomeny z burzy na softvérové či hardvérové kryptopeňaženky, prípadne dokonca rozpredali významné časti svojho portfólia. Jeden z postihnutých zákazníkov pre CNBC uviedol, že ho oznámenie viedlo k predaju kryptomien v hodnote viac ako 60 000 dolárov.

Coinbase však nasledujúci deň v druhom e-maile týchto zákazníkov informovala, že predchádzajúci e-mail bol odoslaný omylom a išlo len o dôsledok chyby spoločnosti, čo následne potvrdila aj na Twitteri.

Hovorca Coinbase Andrew Schmitt pre CNBC uviedol, že nešlo o škodlivú chybu spôsobenú útočníkmi, ale bežnú rutinnú chybu v systémoch. Rozhodne to však nehádže dobré svetlo na burzu, ktorej denné objemy obchodov sa pohybujú v sumách od 3 do 6 miliárd dolárov.

NEPREHLIADNI
Denne cez ňu premelú desiatky miliárd a jej CEO začínal v McDonals’s. Toto je príbeh najväčšej kryptoburzy, ktorá sa zmieta v problémoch

Americká kryptoburza však, narozdiel od najväčšej burzy Binance, zatiaľ nemá žiadne rozsiahle problémy s regulátormi. Binance s nimi bojuje už nejaký ten piatok a ich pôvode a dôsledkoch sme ťa informovali v tomto rozsiahlom článku.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú