Čínska automobilka sa v tomto roku rozhodla expandovať aj do Európy a prvým európskym trhom bude Nórsko, informovala spoločnosť na svojom webe.

Príchod na európsky trh oznámila automobilka BYD na začiatku mesiaca v nórskom Osle. Prvým elektromobilom z vlastnej výroby, ktorý zamieri do EÚ, bude SUV Tang EV. Neskôr by sa k nám však mali dostať aj ostatné modely čínskej firmy. Okrem osobných SUV, sedanov a vanov sem patria aj 7,5 a 19 tonové elektrické nákladiaky či elektrický traktor.

BYD

O distribúciu a servis sa na nórskom trhu bude starať spoločnosť RSA, ktorá má dlhoročné skúsenosti v tejto oblasti a zastrešuje tiež sieť 20 strategicky rozmiestnených predajní automobilov po celej krajine. Ako podotkol portál Electrek, Nórsko je pre automobilku BYD akýmsi „odrazovým mostíkom“ k načrtnutiu úspechu na komplikovanom a náročnými zákazníkmi poprepletanom trhu v Európe. V budúcnosti by totiž chceli z tejto krajiny expandovať aj do zvyšných krajín starého kontinentu.

Tang EV má niekoľko revolučných vlastností

Do Európy má podľa automobilky BYD prísť najnovší model SUV Tang EV z roku 2020, ktorý pôjde do produkcie až v novembri. Doručenie zákazníkom v Nórsku, ktorí si ho predobjednajú, sa očakáva niekedy v januári budúceho roka.

BYD

Tang EV príde s novým typom batérie, ktorý podľa automobilky „zmení“ segment elektromobilov. Batériu pomenovali „Blade Battery“ a okrem vyššej bezpečnosti v porovnaní so štandardnými článkami redukuje svoju veľkosť až o 50%.

Už dávnejšie sme informovali, že čínska automobilka plánuje do Európy priniesť aj elektrický sedan Han, ktorý svojimi líniami a prémiovým spracovaním bude cieliť na náročnejších zákazníkov a priamo by tak mal konkurovať Tesle Model S.

BYD

Priniesť ako prvé do Európy práve elektrické SUV je zo strany automobilky veľmi rozumný krok, keďže tento segment je stále viac a viac populárnejší a určite si nájde viac záujemcov ako luxusný sedan za podstatne vyššiu štartovaciu cenu. Žiaľ, detailnejšie špecifikácie o SUV Tang, ktoré príde do Európy, automobilka neprezradila.

BYD

Ak sa však pozrieme na aktuálne najlepšie vybavenú čínsku verziu, disponuje pohonom oboch náprav a batériou s kapacitou 82,8 kWh, ktorá zabezpečuje dojazd na 482 km na jedno nabitie (podľa metodiky NEDC). V Číne cenovka štartuje na 260 000 juanoch, čo je takmer 32 800 €.

Vzhľadom na parametre a výbavu vozidla je to cena veľmi priaznivá. Uvidíme, aká bude finálna európska cena a najmä ako si bude viesť tento elektromobil v prvých bezpečnostných testoch v Európe.

BYD však nie je prvou čínskou automobilkou, ktorá prišla predávať svoje vozidlá do Európy. Pred pár dňami sme infomormovali o tom, že automobilka Aiways dostala licenciu na predaj elektromobilov v Európe a s dodávkami by chcela začať už tento rok. Ich elektrické SUV Aiways U5 by sa malo dať objednať výhradne cez e-shop predajcu Euronics.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom