Televízie tvoria už dlhé desaťročia neoddeliteľnú súčasť nášho života a kvalita obrazu, ako aj vysielania sa postupne čoraz viac zdokonaľovala. S vysielaním vo vysokej kvalite začala aj slovenská športová televízia 213, ktorá na skúšku začala ponúkať obsah v UHD rozlíšení.

Vysielanie v takejto zatiaľ netradičnej, no vysokej kvalite môžu diváci sledovať prostredníctvom satelitu, pričom nie je kódované. To znamená, že si ho Slováci môžu užívať aj bez dekódovacej karty svojho operátora. Obraz v 4K rozlíšení vysiela športová stanica 213 už niekoľko týždňov prostredníctvom Bieloruského satelitu Belintersat 1, no zatiaľ je v tejto kvalite možné sledovať iba krátke video. Športová stanica 213 sa zameriava na vysielanie rôznych športových podujatí, futbalových, basketbalových či hokejbalových zápasov. V ponuke však má aj magazíny a relácie z vlastnej produkcie.

zdroj fotografie: Pixabay

Nenechaj si ujsť
Markíza a JOJka končí v základnom balíku ďalšieho veľkého operátora! Za používanie budeme platiť

Promo vysielanie beží vo formáte HEVC s dátovým tokom 18,4 Mbit/s. Diváci, ktorí si chcú vychutnať zážitok zo sledovania obrazu v UltraHD, teda 4K kvalite, si môžu túto stanicu naladiť pomocou nasledovných parametrov: satelit Belintersat 1 (51,5°E), kmitočet 11 410 GHz, horizontálna polarizácia, formát HEVC, symbolová rýchlosť: 45 000. FEC: 5/6, DVB-S2.

Čoskoro by sa však sledovanie obsahu stanice 213 v 4K malo stať bežnou záležitosťou, konkrétne už v októbri tohto roka. Priame prenosy prídu v tomto rozlíšení o dva mesiace neskôr. Prvé skúsenosti v tomto smere má aj RTVS, ktorá v minulom roku vysielala v tejto kvalite prenos z olympiády.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom