Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Na ruskom internetovom bazáre sa objavila ponuka satelitov spoločnosti OneWeb, ktorá s nimi buduje konšteláciu družíc pre poskytovanie globálneho internetového pripojenia. Cena za kus sa dostala na takmer 900 000 eur, no štátna korporácia pre vesmírne aktivity Roskozmos predaj satelitov popiera, informuje RIA Novosti.

Prvoaprílový žart

Ponuka družice OneWeb za 80 040 000 rubľov, teda takmer 900 000 eur, z internetového bazáru Avito čoskoro zmizla po tom, ako sa na ňom objavila prvého apríla. Či šlo len o zlý žart známe nie je, avšak Roskozmos predaj 36 satelitov, ako informoval v popise inzerátu jeho autor, popiera.

Podľa hovorcu Roskozmu sa nachádzajú všetky družice OneWeb v Baikonure a vonkajší prístup je nemožný. RIA Novosti údajne viedla s autorom inzerátu inzerátu konverzáciu, ktorá pôsobila prinajmenšom bizarne a celkom zrejme nie seriózne.

Jakub Kapuš/Facebook

„Ako iste chápete, o cene sa nediskutuje v chatovacích miestnostiach. Bolo by pre vás vhodné mať osobné stretnutie v Baikonure? Stretnime sa 12. apríla v hoteli Centralnaja. Budem v červenom pršiplášti, heslo je mečúň,“ odpovedal Maxim, autor inzerátu.

Osud družíc

Celé dianie je s najväčšou pravdepodobnosťou umelo vykonštruované pre prvoaprílový žart, avšak osud družíc OneWeb ostáva skutočne otázny. Do vesmíru ich mali pôvodne vyniesť ruské rakety Sojuz, avšak kvôli nesplniteľným podmienkam spoločnosť ustúpila a na už zaplatených letoch satelity vyniesť nemôže.

Našťastie prijala ponuku kozmická spoločnosť SpaceX, ktorá má na trhu jedinečné postavenie a dokáže vynášať satelitné konštelácie na orbitu pomerne efektívne. OneWeb je síce jej konkurent, keďže má firma vlastnú internetovú konšteláciu Starlink, avšak podľa Muska spravil SpaceX pre OneWeb správnu vec aj napriek tomuto faktoru.

Dmitrij Rogozin počas štartu rakety Sojuz so satelitmi internetovej konštelácie OneWeb. Zdroj: Roskosmos

V dnešnej dobe si už Roskozmos kladie aj nové podmienky a odmieta obchodovať v inej mene, než sú ruble. Väčším problémom však je, že už čoskoro nebude mať s kým v oblasti vesmíru obchodovať a Čína je v tomto smere do značnej miery sebestačná.

Dnes, 2. apríla, má riaditeľ Roskozmu Dmitrij Rogozin vydať vyhlásenie týkajúce sa prístupu Ruska k Medzinárodnej vesmírnej stanici. Rogozin dal totiž západným krajinám ultimátum do 31. marca, aby uvoľnili všetky sankcie namierené proti vesmírnemu priemyslu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú