V Európe by sme asi márne hľadali „ľudovejšiu“ značku ako Dacia. Rumunská automobilka prináša autá pre masy, pri ktorých ale zákazníci často museli robiť kompromisy aj z hľadiska výkonu, respektíve motorizácií. Pred pár hodinami ale svetlo sveta uzrelo doposiaľ najvýkonnejšie rodinné MPV Dacia Jogger s hybridným motorom.

Elektrifikácia sa tak dostáva už aj do segmentu tých najlacnejších áut. Dacia už má aj svoj prvý elektromobil, ktorým je Spring. Aj keď ide o najlacnejší elektromobil na našom trhu, vzhľadom na veľkosť auta a jeho parametre je cena pre mnohých stále príliš vysoká a pohybuje sa na úrovni tesne pod 20 000 €.

Prvý hybrid z dielne Dacia

Dacia Jogger Hybrid 140 je vôbec prvým hybridom rumunskej automobilky. Motorizácia pre nás nie je až tak neznáma, mali sme s ňou skúsenosť v hybridnom Renaulte Arkana, ktorý sme testovali v lete.

Dacia

Pohonná jednotka pozostáva z 1,6 litrového 4-valcového benzínového spaľováku s výkonom 90 koní, ktorému sekunduje elektromotor s výkonom 50 koní, takže kombinovaný systémový výkon je 140 koní. Maličká batéria s kapacitou iba 1,2 kWh údajne dokáže pokryť až 80 % mestských jázd v čisto elektrickom režime. Toto tvrdenie Dacie je prinajmenšom odvážne, nakoľko s Arkanou sme prešli v elektrickom režime maximálne 3 km.

Batéria sa následne nabíja rekuperovaním, respektíve pomocou spaľovacieho motora počas jazdy. Rekuperáciu možno zvýšiť zvolením režimu B na voliči automatickej prevodovky. Táto motorizácia ale vyniká dobrou spotrebou, ktorá by mala byť v mestských podmienkach až o 40 % nižšia v porovnaní s čisto spaľovacou verziou. To dokázala aj Arkana, s ktorou sme v meste jazdili za 4-5 l/100 km. Plná nádrž by mala vystačiť na prejdenie 900 km podľa cyklu WLTP.

Dacia

O radenie sa aj v prípade sedemmiestnej Dacie Jogger bude starať automatická multimódová prevodovka (4+2), pričom štyri prevody sú pre spaľovací motor a dva pre elektromotor. Auto bude určite živé, podobne ako Arkana, no priprav sa na takzvaný „vysávačový efekt“, kedy pri zošliapnutí plynu prevodovka podradí a motor vystrelí do vysokých otáčok, čo je aj počuť. Každopádne sedemmiestnemu rodinnému autu sa výkon 140 koní určite hodí.

Bohatšia štandardná výbava za vyššiu cenu

Dacia Jogger Hybrid 140 bude v Európe, respektíve vo Francúzsku štartovať na sume 24 600 €. To je vzhľadom na veľkosť, praktickosť a motorizáciu auta veľmi prijateľná cena, avšak v prípade Dacie sme zvyknutí na sumy pod 20 000 €.

Dacia Jogger Hybrid 140 je najdrahším modelom rumunskej automobilky

Už v štandarde ale automobilka prináša 7″ farebný displej virtuálnych budíkov a v základe je dostupná aj elektronická parkovacia brzda, čo takisto v Dacii nebýva bežné. Jogger Hybrid 140 sa bude dať objednať od januára 2023 a prvé kusy by mali dílerom doraziť už v marci.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP