Americký koncern GMC dnes ohlásil nový elektromobil a na prekvapenie mnohých sa znova jedná a pickup. Popri elektrickom Hummeri EV tak uvidíme aj pickup z dielne Chevrolet, americká automobilka chce totiž elektrifikovať legendárne Silverado, informuje portál Electrek.

Elektrický Hummer je jedným z najsledovanejších prichádzajúcich elektromobilov, a to aj napriek tomu, že doposiaľ neexistuje žiaden reálny prototyp jeho pickup verzie. Všetky informácie sú zatiaľ len na „papieri“ a renderi s animáciami pomáhal vytvoriť počítač.

Chevrolet

Americký koncern ale dnes ohlásil, že popri Hummeri EV, ktorý na trh zavíta ako pickup, ale aj klasické SUV, svoj vlastný elektrický pickup prinesie aj automobilka Chevrolet. No a nepôjde o nič iné, ako o legendu menom Silverado.

NEPREHLAIDNI
Elektrický Hummer dostane ešte jednu špeciálnu verziu, parametrami rúbe poriadne vysoko

Ďalší počin platformy Ultium

Novinka od Chevroletu bude postavená na elektrickej platforme Ultium, ktorá budúcim vozidlám zabezpečí dojazd cez 650 km na jedno nabitie. Nové elektromobily sa majú vyrábať v továrni zvanej ako „Factory Zero“ v Detroite, píše CNBC.

Ohlásenie elektrického Silverada bolo rovnako pôsobivé, ako pri Hummeri EV, no taktiež bez reálneho prototypu. Prezident GMC Mark Reuss vyhlásil, že Silverado prinesie inovácie, ktoré si fanúšikovia nedokážu ani predstaviť. Na tieto slová sme tak skutočne zvedaví.

Ambície koncernu GMC rozhodne nechýbajú, svojimi elektrickými vozidlami postavenými na platforme Ultium chce „zmeniť svet a to, ako sa ľudia na elektromobily pozerajú“. Viac informácií o pickupe Chevrolet Silverado žiaľ neprezradili, nevieme teda ani to, kedy sa elektromobil dostane do výroby.

Chevrolet

Ani americký koncern si však rozhodne nechce nechať ujsť vlak elektromobility. Do roku 2025 plánuje predávať minimálne 30 elektrických modelov a o 10 rokov na to chce vyrábať už iba vozidlá poháňané elektromotorom.

Ikonický Hummer príde skôr ako SUV

O brutálnom elektromobile Hummer EV vo verzii pickup sme toho doposiaľ počuli veľa. Nová informácia z dielne GMC ale hlási ďalší brutálny elektrický Hummer ako SUV. Pohonná jednotka aj technológie sú v prípade pickupu a SUV úplne rovnaké.

Nakoľko je však SUV o niečo ťažšie, jeho zrýchlenie z 0 na 100 km/h je „pomalšie“. Papierový údaj hovorí o 3,5 sekundách, zatiaľ čo v prípade pickupu sú to rovné 3 sekundy, píše CNBC. S troma elektromotormi o celkovom výkone 830 koní to však nebude pre toto obrovské auto žiaden problém.

GMC

Obe vozidlá sú postavené na platforme Ultium. Prvá edícia, označovaná aj ako Edition 1, ponúkne dojazd cez 480 km na jedno nabitie. Takýto kolos teda pochopiteľne potrebuje aj masívnu batériu, ktorej kapacita však zatiaľ oficiálne oznámená nebola, no šepká sa o veľkosti až 200 kWh.

Rýchle nabíjanie s výkonom 300 kW naopak zabezpečí, že budúci majiteľ nestrávi na nabíjačkách celú večnosť. K dispozícii majú byť tiež dve konfigurácie, cestná a „Extreme Off-Road“, teda terénna. Tá príde na 35″ terénnych pneumatikách obutých na 18″ diskoch. Extra spevnená spodná časť ochráni batérie v podlahe a 360-stupňová kamera zlepší prehľad okolo celého vozidla.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom