Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

banner-oneplus-3Záver roka 2016 prináša nemalé prekvapenie. Spoločnosť Cyanogen, ktorá stojí za známym systémom CyanogenOS, predvčerom oficiálne prehlásila, že ukončí svoju činnosť 31. decembra. Všetky služby vrátane nočných zostavení budú prerušené. Otvorený zdrojový kód však budú môcť využiť ďalší vývojári, no populárny systém zrejme nadobro končí.

Hneď na začiatok si však musíme ujasniť niektoré pojmy. Ukončenie činnosti sa týka len spoločnosti Cyanogen, ktorá oficiálne zásobuje iba hŕstku smartfónov so spomínaným systémom CyanogenOS. Populárna komunitná ROM CyanogenMod nepatrí pod túto spoločnosť, čo znamená, že jej činnosť pokračuje presne tak ako tomu bolo doteraz. Teraz keď máme tieto dôležité veci vyjasnené, môžeme sa pohnúť ďalej. Pre tých, čo náhodou nevedia, systém CyanogenOS sa dostal do prvého zariadenia len v roku 2014 a týmto smartfónom bol OnePlus One.

OnePlus 3 môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

oneplus-one
zdroj fotografie: AndroidAuthority

Po menších nezhodách medzi výrobcom tohto smartfónu a dodávateľom systému CyanogenOS sa partnerstvo týchto dvoch spoločností prerušilo. Neskôr Cyanogen naďalej pokračoval v snahe získať ideálneho partnera po stránke hardvéru, čo vyústilo v dohodu so spoločnosťou ZUK. Prvé zariadenie od tohto startupu, ZUK Z1, tak bolo poháňané poháňané práve systémom CyanogenOS, no ani táto dohoda nepriniesla dlhodobejšiu spoluprácu. Celkovo je tento systém dostupný pre 13 rôznych zariadení, ktoré sa, žiaľ, ďalšej podpory nedočkajú.

microsoft-is-working-to-deeply-integrate-cortana-into-cyanogen-oszdroj fotografie: Web21Th

Podľa slov zakladateľa Steva Kondika sa v dohľadnej dobe dočkáme re-brandingu tejto ambicióznej spoločnosti, ktorá svoju púť začne úplne od nuly formou crowdfundingovej kampane. Jej budúcnosť pritom naďalej nebude spočívať v zostavovaní operačného systému, ale v budovaní doplnkov pre systém Android. Tieto odvážne kroky sú teda veľmi zarážajúce, keďže to Cyanogen zo začiatku maa rozbehnuté viac ako dobre. Toto tvrdenie podporujú aj vplyvní investor,i ako Twitter či Qualcomm, ktorí patrili medzi podporovateľov Cyanogenu. Nechajme sa však prekvapiť, čo prinesie čas.

TIP: Ako budú vyzerať budúcoročné vlajkové lode?

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú