banner-mi-mix
Tento rok bol pre smartfónový priemysel celkom zaujímavý, no bol skôr evolučný, ako revolučný. Samsung mierne pozmenil svoj dizajnový smer, LG predstavilo vlajkovú loď s vymeniteľnými modulmi, Lenovo urobilo veľký návrat a Google pochoval obľúbené Nexusy.

Aby sme to zhrnuli, rok 2016 bol hlavne o výkonných procesoroch, virtuálnej realite, umelej inteligencii, snímačoch odtlačkoch prstov, duálnych fotoaparátoch a väčších batériách. Keďže tento rok je takmer na konci, môžeme začať rozmýšľať, aké zmeny v smartfónoch prinesie budúci rok. Tu je zopár z nich.

Tenšie alebo žiadne rámiky

xiaomi-mi-mix-testujeme-1
zdroj fotografie: vlastný

TIP: A je to tu! Ako prví na Slovensku testujeme revolučný Xiaomi Mi MIX, pýtajte sa, čo vás zaujíma

Už tento rok sa dosť výrazne riešilo zužovanie rámikov okolo displeja. Naozaj tenké rámiky však prinieslo až Xiaomi Mi MIX, ktoré je zatiaľ dostupné vo veľmi obmedzenom množstve a vypredáva sa v priebehu niekoľkých sekúnd. Výhoda je v lákavom vzhľade a menších rozmeroch zariadenia pri väčšom displeji. Ďalšou z možností je aj zahnutie displeja, ako tomu je napríklad pri Samsungu Galaxy S7 Edge či Xiaomi Mi Note 2. V budúcom roku teda môžeme očakávať, že k zužovanie rámikov alebo „zahýbaniu“ displejov pristúpia ďalší výrobcovia.

Zobraziť špecifikácie Xiaomi Mi MIX

Snapdragon 835 a 6 GB RAM

Tento rok patril takmer výhradne procesoru Snapdragon 820, ktorý po neúspešnej 810-ke konečne priniesol veľké zmeny k lepšiemu. Procesor bol až natoľko dobrý, že sa nachádzal vo vlajkovej lodi takmer každého výrobcu a vo výkone nikdy nesklamal. Neskôr ho nahradila vylepšená verzia, Snapdragon 821, ktorý priniesla o niečo vyššie frekvencie. Podobne ako bol Snapdragon 820 tento rok vyrábaný Samsungom, aj prichádzajúca 835-ka bude vyrábaná týmto juhokórejským výrobcom.

oneplus-3-recenzie-fotografie (33)
zdroj fotografie: vlastný

Tento rok sme často počuli o kombinácii Snapdragonu 820 (821) a 4 GB RAM. Budúci rok sa hodnoty určite o niečo zlepšia a často sa budeme stretávať s 835-kou a 6 GB RAMkou. Niečo podobné už priniesol OnePlus 3T, ktorý disponuje procesorom Snapdragon 821 a 6 GB RAM. Očakávame, že takto vysoká pamäť RAM sa budúci rok stane štandardom.

Prsty alebo oči?

Snímače odtlačkov prstov sa stali na tohtoročných smartfónoch povinnou výbavou a výrobcovia sa predbiehajú len v ich rýchlosti a presnosti. Budúci rok však môže nastať zlom a mali by sa rozšíriť skenery dúhovky. Samsung sa o to pokúsil už tento rok so svojím Note 7, no skôr, ako sa tento skener stihol stať trendom, Note 7 bol stiahnutý z predaja.

xiaomi-mi5s-a-mi5s-plus-unboxing-36
zdroj fotografie: dgtle

TIP: Dohady hovoria, že zväčšená verzia Samsungu Galaxy S8 ponesie až 6-palcový displej

Oproti skenerom odtlačkov prstov, skenery dúhovky by mali byť o čosi bezpečnejšie. Nebolo by prekvapením, keby s takýmto skenerom prišiel Galaxy S8 a LG údajne tiež zvažuje jeho použitie vo svojej budúcej vlajkovej lodi.

Duálne fotoaparáty

Prvý smartfón, ktorý lákal na duálny fotoaparát, bol HTC One M8. V tej dobe sa však neujal a návrat duálnych fotoaparátov sa udial tento rok. Prišiel s ním iPhone 7 Plus, Huawei P9, Mate 9, LG G5, Xiaomi Mi5S Plus, Xiaomi Redmi Pro, ale aj LeEco Cool 1.

xiaomi-mi5s-plus-recenzia-fotky-10
zdroj fotografie: vlastný

Fotoaparáty u jednotlivých smartfónov majú špecifické použitie. Napríklad LG G5 umožňuje vytváranie širokouhlých fotografií a Huawei P9 sa sústreďuje skôr na lepšiu reprodukciu farieb a ostrejšie fotografie. iPhone 7 Plus a Mi5S Plus zas umožňuje vytvárať fotky s bokeh efektom.

Virtuálna realita sa stane našou realitou

Tento rok vo virtuálnej realite dominoval Google s Daydream View, Samsung s GearVR a HTC s Vive. Budúci rok sa bude virtuálna realita ešte viac rozvíjať, keďže Samsung potvrdil druhú generáciu GearVR a v príprave je aj PlayStation VR.

samsung-gear-vr-for-s6-amazon
zdroj fotografie: Amazon

Kľúčom k dobrému zážitku z virtuálnej reality je aj rozlíšenie displeja smartfónu. Väčšina vlajkových lodí síce používa dostačujúce FullHD rozlíšenie kvôli úspore batérie, no existujú až aj smartfóny s 2K rozlíšením pripravené pre virtuálnu realitu. Je možné, že Galaxy S8 príde dokonca až so 4K displejom, no predpokladáme, že predvolene budú všetky smartfóny nastavené na QuadHD, respektíve FullHD.

USB typu C bude rozšírené ako nikdy predtým

xiaomi-mi5s-plus-recenzia-fotky-5
zdroj fotografie: vlastný

Reverzibilný USB konektor typ C je rozhodne dobrá vec, ktorú priniesol rok 2016. Bohužiaľ, niektorí výrobcovia však začali na úkor toho odstraňovať dlho používaný 3.5 mm audio jack. Z vlajkových lodí ho už odstránilo Apple, LeEco a budúci rok sa má pridať viac spoločností, ako napríklad Samsung s Galaxy S8. Výrobcov vedú k odstráneniu jacku lepšie možnosti, ako je väčšia batéria, väčšia obrazovka, či viac senzorov. Väčšine používateľov sa ale tento krok nepáči a boli by radšej, keby tam jack za každú cenu zostal.

A na čo sa tešíte vy?

xiaomi-mi-mix-testujeme-2
zdroj fotografie: vlastný

Podobne ako bol tento, aj budúci rok bude určite zaujímavý a máme sa na čo tešiť. Rok 2017 by sa mohol niesť v znamení „bezrámikových“ displejov, ešte výkonnejších procesorov a perfektných duálnych fotoaparátov. Chýbať by nemali ani prvé skladateľné telefóny a rozšírenejšia virtuálna realita. Nakoniec však môže budúci rok priniesť oveľa viac noviniek a prekvapení, ktoré teraz neočakávame. Neváhajte sa nám preto v komentároch podeliť o tom, čo očakávate od budúceho roku a čo by ste uvítali vy.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP