Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Už viac ako sedem rokov sa nehostinným prostredím Marsu, kde teplota môže dosiahnuť mínus 142 stupňov Celzia, pretĺka osamelý robotický rover Curiosity, ktorý pre NASA mapuje planétu a posiela nazad tony zaujímavých informácií. Najnovší záber pôsobí priam umelecky. 

Súčasným domovom robotického prieskumníka je kráter Gale, na ktorom Curiosity podľa Science Alert skúma geologické podložie a vplyvy počasia na vyvýšenine Mount Sharp, ktorá sa v strede krátera vyníma. Rover sa pri pomalom a vytrvalom stúpaní obzrel a v piatok 1. novembra svojou pravou kamerou zaostril aj na horizont.

Na prvý pohľad vyzerá fotografia ako umelecký kúsok zasnežených hôr a vôbec nebudí dojem, že pochádza z inej planéty. Hory v pozadí sú steny krátera Gale s priemerom 154 km a ich výška na niektorých miestach podľa NASA dosahuje až 5 kilometrov. Odhaduje sa, že kráter je starý 3,5 až 3,8 miliardy rokov a pravdepodobne ide o vyschnuté jazero.

Prečítaj si aj
Rover Curiosity našiel na Marse zvláštnu hmotu. Môže ísť o známky života a obrovský objav

V popredí zachytenej fotografie naopak možno vidieť zlučovanie sedimentárnych hornín, podľa ktorých chcú vedci z NASA zistiť dávnu prítomnosť vody a skúmať vplyvy počasia na podložie. Objektom záujmu sú však aj rôznorodé horniny, ktoré sa v krátery vyskytujú. Na základe ich rozdielnej farby a vlastností sa budú horniny klasifikovať a skúmať ich vzájomný vzťah.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú