Portál CBS News informuje o novej štúdii newyorských lekárov naznačujúcej, že veľké percento z nás má doma svoj vlastný detektor vírusu COVID-19, ktorý môže ešte niekoľko dní pred príznakmi identifikovať ochorenie v tele.

Zdroj naznačuje, že akademici lekárskej fakulty univerzity Mount Sinai vykonali hneď niekoľko zásadných testov, ktoré ponášajú chytré náramky a hodinky na novú úroveň.

Apple

Podľa expertov môžu zariadenia schopné merania srdcovej aktivity, povrchovej teploty a ostatných fyziologických ukazovateľov detegovať koronavírus podstatne skôr, ako sa prejavia príznaky alebo ukáže testovanie.

V hlavnej úlohe Apple Watch

Výskumníci využili možnosť merania tepu hodiniek Apple Watch, pričom sa opierali o odchýlky v tlkote srdca v reálnom čase.

Naším cieľom bolo použiť nástroje na identifikáciu infekcie v čo najkratšom čase, ideálne ešte predtým, ako ľudia zistia, že sú chorí. Vedeli sme, že jedným z ukazovateľov zápalového ochorenia COVID-19 je variabilita srdcového rytmu,“ opisuje spôsobom predčasnej diagnostiky Rob Hirten, profesor medicíny na univerzite Mount Sinai.

Experti sledovali 300 zdravotníkov, ktorí neustále nosili Apple Watch po dobu piatich mesiacov od 29. apríla do 29. septembra. Jedinci pozitívne diagnostikovaní vírusovým ochorením COVID-19 vykazovali všeobecne nižšiu variabilitu srdcového rytmu, teda rozdiely v čase medzi rôznymi srdcovými rytmami boli menšie ako u negatívnych jedincoch.

Výhodou podobných nositeľných zariadení je, že dokážu odhaliť aj takých používateľov, ktorí sú bez symptómov, no infekčné ochorenie môžu bez svojho vedomia šíriť ďalej,“ dodáva Hirte.

Stanfordská Univerzita ešte v novembri vykonala podobný výskum, kde stredobodom záujmu boli vedľa Apple Watch aj nositeľné zariadenia spoločností Garmin a Fitbit. Tento výskum dokázal detegovať až 81 % pozitívnych prípadov 4 až 7 dní pred prepuknutím príznakov.

Takéto zariadenia sú veľká vec, pretože upozorňujú ľudí, aby nechodili von a nestretávali sa s ľuďmi. Činnosť základných fyziologických ukazovateľov dokážu monitorovať 24/7 a výsledok dostane používateľ hneď, pričom v prípade ostatných metód jednotlivci môžu byť radi, ak výsledky testov dostanú do niekoľkých dní,“ komentuje výsledky štúdie profesor Michael Snyder.

Zásluhy sa nepripisujú len hodinkám

Na prázdno neobstáli ani zariadenia monitorujúce spánok. Prvou z takýchto spoločností je Whoop, ktorá v spolupráci s Quensslandskou Univerzitou v Austrálii sledovala ochorenie na základe odchýlok v dychových frekvenciách počas nočného spánku.

Nenechaj si ujsť
Na Slovensku sa začalo ďalšie celoplošné testovanie. Formulár pre antigénové testy je však nefunkčný

Zatiaľ čo zdraví jedinci vykazovali malú variabilitu dychových frekvencií, u pozitívnych jedincov zaznamenali o niečo zhoršené dýchanie.

Pomyselný kruh uzatvára spoločnosť Oura Health s ich chytrým prsteňom, rovnako monitorujúcim a následne vyhodnocujúcim kvalitu spánku. Táto štúdia vedená univerzitami v San Diegu a San Franciscu sa naopak opiera o možnosť meranie zvýšenej teploty.

Freepik

Ako experti vyššie naznačili, hlavnou prednosťou smart hodiniek, náramkov a iných zariadení, ktoré máme na sebe je, že neustále sledujú fyziologické ukazovatele. Následne nás vedia urobiť nepriamo zodpovednejšími, keďže o potenciálnych príznakoch nás dokážu informovať bez toho, aby sme niekde chodili a ďalej šírili nákazu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú