Hodnoty množstva oxidu uhličitého (CO2) v atmosfére dosiahli neuveriteľné čísla, vyrovnali sa úrovniam spred 4 miliónov rokov a sú najvyššie v histórii ľudskej civilizácie, informuje ScienceAlert.

Ľudstvo tento problém očakávalo už niekoľko desaťročí a podľa vedcov napriek tomu nezakročilo dostatočne, aby zabránilo bezprecedentnej katastrofe.

Neprestávajú rásť

Podľa správy Národného oceánskeho a atmosférického úradu (NOAA) dosiahla úroveň CO2 v atmosfére v oblasti observatória Mauna Loa až 420,99 častíc na milión (ppm), čo je o 1,8 ppm viac v porovnaní s minuloročnou hodnotou a zároveň o neuveriteľných 50 % viac, ako v období pred priemyselnou revolúciou (280 ppm).

Takáto zásadná zmena atmosféry ovplyvňuje množstvo ďalších faktorov a ekosystémov, ako napríklad aj povrchovú teplotu morí a oceánov, zvyšuje ich hladiny a tiež schopnosť pohlcovať uhlík, čo následne spôsobuje zvýšenú kyslosť vody, jej odkysličenie a pochopiteľne aj vymieranie životných organizmov v nej, keďže sa nie všetky dokážu prispôsobiť novým podmienkam.

Freepik

Očakáva sa, že od priemyselnej revolúcie vyprodukovalo ľudstvo strašidelných 1 500 miliárd ton znečistenia v podobe CO2, pričom je jeho úroveň v dnešnej dobe porovnateľná s klimatickým optimom éry pliocénu – teda spred 4,1 až 4,5 miliónov rokov, kedy sa úroveň CO2 pohybovala práve okolo 400 ppm – morská hladina bola v tej dobe o 5 až 25 m vyššia než dnes.

Takáto hladina je dostatočná na to, aby oceány zaplavili množstvo najmodernejších miest na Zemi.

Oceány v ohrození

Nedávno vedci zistili, že oceány čelia ešte jednému vážnemu problému spojenému s globálnym otepľovaním a zmenami v atmosfére. Nastávajú totiž drastické zmeny v oceánskych prúdoch, ktoré môžu ešte väčšmi ohroziť klimatickú stabilitu rôznych kontinentov.

Opatrenia nestačia

Momentálne implementované opatrenia na znižovanie emisií tak celkom očividne nie sú dostatočné, na vine však nie sú len rozvinuté európske krajiny. Pre zastavenie absolútnej klimatickej katastrofy je nutné, aby spolupracovala väčšina krajín na celom svete a spoločne zavádzali opatrenia.

Čosi také je však v rozpoltenom svete prakticky nemožné a azda najideálnejším príkladom je dnes Rusko, pre ktoré sú klimatické zmeny tým posledným bodom záujmu.

V niektorých oblastiach sú vážne ohrozené potravinové zdroje a ich obývateľnosť, píše Interesting Engineering. Ak sa totiž Zem oteplí o 2 °C, už do roku 2035 môže nastať zlom, spoza ktorého nebude existovať možnosť návratu. Okrem iného to znamená oveľa viac a ešte ničivejších lesných požiarov či rapídne zhoršené zdravie ako ľudí, tak aj ostatných živočíšnych či rastlinných druhov.

bilanol/freepik

Vyhynutiu môže čeliť až cez 1 milión druhov a zatiaľ sa zdá, že sa národy a veľké spoločnosti do boja proti najväčšiemu nepriateľovi ľudstva dostatočne nehrnú.

Napriek nedostatočnému boju proti katastrofe však nič nie je stratené a neustále pribúdajúce inovatívne projekty na zamedzenie narastajúcemu množstvu emisií majú potenciál situáciu korigovať.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP