Najnovšie štúdie čínskych vedcov prinášajú ďalšie dôkazy, že nebezpečný koronavírus pravdepodobne pochádza z netopierov. Tvrdia, že je takmer totožný s tým, ktorý sa vyskytuje u zvierat, informuje Daily Mail.

Ďalšie dôkazy o pôvode vírusu

Koronavírus, ktorý je aktuálnou témou číslo jedna vo svete, má na svedomí už 362 ľudských životov. Napriek tomu, že výskumníci už dlhšiu dobu pracujú s teóriou, že táto nákaza sa preniesla na človeka zo zvieraťa, sa im doposiaľ nepodarilo presne určiť, o aké zviera ide. Čínski výskumníci však majú ďalšie dôkazy, že nebezpečný vírus má pôvod v netopieroch.

Vedci z Virologického ústavu vo Wuhane, ktorý je epicentrom vírusu, analyzovali vzorky siedmich pacientov, z ktorých šesť pracovalo na mestskom trhu s morskými plodmi, o ktorom sa predpokladá, že tam nákaza vznikla, píše New York Post. Pri výskume zistili, že genómové sekvencie nového kmeňa vírusu, sú až z 96 % identické s tými, ktoré sa nachádzajú v koronavíruse TG13 u netopierov.

Sekvencia nového koronavírusu je tiež údajne až na 79,5 % identická s tou u ochorenia SARS, a vstupuje do tela rovnakou cestou, prostredníctvom bunkového receptora s názvom ACE2.

V druhej štúdii sa výskumníci z Univerzity Fudan pozreli na vzorky z pľúc 41-ročného muža prijatého do nemocnice 26. decembra, ktorému neskôr potvrdili prítomnosť koronavírusu. Zistili pritom, že tieto vzorky zdieľajú 89,1 % podobnosť v genómových sekvenciách s koronavírusmi u netopierov. Aj keď štúdia uvádza, že z analýzy jedného pacienta nie je možné vyvodiť akýkoľvek záver, spolu s prvým výskumom podporuje výsledky predošlých vyšetrovaní pôvodu nebezpečného vírusu.

Počet osôb nakazených koronavírusom už presiahol hranicu 17-tisíc v 24 krajinách po celom svete, pričom vysoko nákazlivá infekcia sa môže šíriť obyčajným kašľom, kýchaním či podaním ruky.

Tento vývoj dokonca prinútil konať aj Svetovú zdravotnícku organizáciu, ktorá kvôli nemu minulý týždeň vyhlásila stav globálnej núdze. Obáva sa totiž, že sa vírus rozšíri do do krajín so slabšími zdravotnými systémami.

Ďalšie dôležité články k téme

Nový nástroj podvodníkov
Panika z koronavírusu je novým nástrojom online podvodníkov. Posielajú mail s radami na obranu

Do boja za zapojil aj Facebook
Facebook spravil ďalšie kroky v boji proti koronavírusu. Zakáže šíriace sa dezinformácie

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom