Hasiči musia s ohňom bojovať často v neľahkých a životu nebezpečných situáciách. Čína v boji s ohňom nasadila špeciálne navrhnutých robotických psov, ktorí pomáhajú v situáciách, kde je vstup pre ľudí príliš nebezpečný. Ako informuje portál Interesting Engineering, robotickí záchranári už sú nasadení v záchranných zložkách.

Zdolajú aj ťažký terén

Špeciálnych záchranárov vyvinula čínska technologická spoločnosť Unitree. Majú modulárny dizajn, takže sa dokážu prispôsobiť konkrétnym záchranným úlohám. Ich stavba tela kombinuje ľahké kompozity a odolné kovové materiály, čo zaručuje stabilitu v horúcom, prašnom či znečistenom prostredí. Má integrovaný chladiaci systém, ktorý dokáže udržať vnútorné komponenty v optimálnej teplote aj pri dlhodobej prevádzke v blízkosti ohňa.

Ich veľkou výhodou je však pohyblivosť. Vďaka špeciálnym kĺbom dokážu zdolávať schody vysoké 40 centimetrov a sú tak ideálne aj do náročného terénu. Najväčšou zbraňou je ich hasičská výbava – silný vodný kanón, ktorý strieka vodu alebo penu až do vzdialenosti 60 metrov s prietokom 40 litrov za sekundu.

Zasahujú tam, kde človek nemôže

Kanón je výkyvný, takže môže mieriť naozaj presne tam, kde treba. K dispozícii je aj verzia s výkonným dúchadlom určená na lesné požiare, ktorá namiesto vody vytvára vysokorýchlostný prúd vzduchu, ktorý dokáže ochladiť okolie aj uhasiť plamene. Okrem toho dokáže streamovať videá na dlhé vzdialenosti, čo umožňuje záchranným tímom lepšie rozhodovanie počas záchrany.

Využíva sa to najmä pri zásahoch, kde je situácia neprehľadná alebo nebezpečná pre ľudí. Vymeniteľná batéria, ktorú možno vymeniť bez potreby prerušenia misie, zaručuje dlhšiu výdrž a operatívnosť v teréne.

Roboty sú už nasadené v oficiálnych zložkách. Napríklad zásahový tím z čínskeho prístavného mesta Čching-tao nedávno zaradil do svojej výbavy dva takéto roboty. Ako uvádza Unitree, cieľom je zmodernizovať a zefektívniť zásahy v zložitých situáciách a zvýšiť bezpečnosť tímov v teréne.

V rámci cvičení na detekciu a prevenciu lesných požiarov plnili úlohu prieskumníkov aj aktívnych hasičov, ktorí analyzovali terén, vyhľadávali potenciálne ohniská a kontrolovali, či po likvidácii nehrozí opätovné vznietenie požiaru.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP