Vyhrotená situácia medzi USA a Čínou poriadna nabrala na obrátkach, keď v štátoch zatkli riaditeľku finančného oddelenia a dcéru zakladateľa spoločnosti Huawei, Meng Wanzhou. Spojené štáty zároveň vyzvali svojich spojencov, aby sa vyvarovali využitiu smartfónov, alebo iných zariadení tejto spoločnosti, pretože môžu predstavovať bezpečnostnú hrozbu. Po tom, čo mnoho krajín slepo nasledovalo varovania USA, čínske firmy ukázali spolupatričnosť, keď svojim zamestnancom prispeli na nový Huawei.

Vzťahy medzi Amerikou a Čínou pritom zhoršuje ešte aj obchodná vojna Donalda Trumpa, ktorý sa chystá na tovar vyrábaný v Číne zaviesť vysoké poplatky. Prednedávnom však krajina uznala aj zákaz exportu zariadení od spoločnosti ZTE, čo ju takmer položilo. Spojené štáty však neveria viacerým čínskym výrobcom, no najväčšiu nedôveru prejavujú známemu výrobcovi smartfónov. Údajne majú byť jeho sieťové zariadenia a smartfóny bezpečnostným problémom.

Čína bráni Huawei a jeho produkty

Na osočovanie a celú situáciu rýchlo zareagoval aj jeden z dodávateľov spoločnosti Huawei. Ten sa rozhodol, že začne pokutovať každého zamestnanca, ktorý si kúpi nový iPhone. Naopak by však podporil kúpu nového Huawei smartfónu a pokryl časť z jeho ceny. Tieto rozhodnutia dotiahli čínske spoločnosti až do takého štádia, že jedna z nich sa dokonca vyhrážala svojim zamestnancom zabavením iPhonov a ich následným spálením.

Zobraziť celú galériu (0)
Flickr/ laboratorio linux

Nenechaj si ujsť
Huawei vydal oficiálne stanovisko a jasne sa ohradil voči obvineniam z Česka

Ďalšia firma, Shenzhen Yidaheng Technology, bude pokutovať pracovníkov vo výške 100 % sumy ich nového iPhonu. Motiváciu však chce priniesť obchod, ktorý zákazníkom ponúkne bezplatný alkohol, ak ukážu potvrdenie o nákupe nového modelu Huawei.

Tento odpor čínskych firiem je odozvou na reakcie USA voči najväčšiemu čínskemu výrobcovi smartfónov. Mnoho spoločností v Číne, ktoré sa rozhodli podporiť Huawei a bojovať proti Apple, pritom nie sú ani dodávateľmi komponentov pre túto spoločnosť.

Zobraziť celú galériu (0)
Wochit Tech/YouTube

Viac ako 20 z nich tak už dodnes potvrdilo, že zvýšia množstvo nakúpených zariadení s logom tohto výrobcu, pričom zamestnancom uhradia niekoľko desiatok, alebo až sto percent z ich celkovej ceny. Nie všetci sú však touto situáciou nadšení a svojho iPhonu sa napriek dianiu v krajine neplánujú vzdať. Takéto vyjadrenie ohlásil aj šéfredaktor komunistických novín Global Times, ktorý sa rozhodol naďalej používať svoj iPhone.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom