Čínska automobilka Xpeng má jednoznačný cieľ -dobiť európsky trh. Pri vývoji nových modelov preto primárne hľadí na potreby európskych zákazníkov a aktuálne predstavila model G9, stredne veľké elektrické SUV nabité technológiami, informoval portál InsideEVs.

Ambície spoločnosti Xpeng stať sa globálnou automobilkou sú nepopierateľné. V Nórsku sa ich elektromobily už nejaký piatok predávajú, no čínsky výrobca chce expandovať aj na ďalšie trhy.

Xpeng

Potreby a preferencie európskych zákazníkov oproti tým domácim čínskym sa ale značne líšia, Xpeng preto bude vyvíjať každé ďalšie auto s ohľadom na globálne potreby. Čerstvo predstavený model Xpeng G9 je prvým takýmto elektromobilom.

Najpopulárnejší segment áut

Autá z kategórie SUV sú hitom posledných rokov. Zákazníci majú záujem aj o elektromobily z tejto kategórie a G9 spadá práve sem. Ide o stredne veľké SUV, ktoré môže konkurovať napríklad modelom VW ID.4, Škode Enyaq, Audi Q4 e-tron či kórejským Hyundai Ioniq 5 a Kia EV6.

Xpeng

Technologicky je ale Xpeng G9 ďaleko pred všetkými vyššie menovanými kúskami. Čínska automobilka vybavila nové elektrické SUV tým najlepším, čo aktuálne ponúka.

Najpokročilejšia verzia autopiloa

Xpeng G9 je vybavený pokročilým asistentom riadenia X-PILOT vo verzii 4.0. Systém využíva desiatky senzorov a LiDAR, vďaka čomu umožňuje v určitých situáciách plne autonómnu jazdu vozidla, píše Electrek.

Xpeng

O spracovanie veľkého množstva dát sa stará až dvojica čipov Nvidia Drive Orin. Vozidlo ďalej disponuje až gigabitovým pripojením a podľa slov automobilky je schopné stiahnuť OTA aktualizáciu softvéru už do 30 minút od vydania.

Aktualizácia sa dokáže nainštalovať aj počas jazdy bez toho, aby si to vodič nejakým spôsobom vôbec všimol. Nové čipy od Nvidie tiež umožňujú integráciu samodiagnostických funkcií.

Nová platforma s ultrarýchlym nabíjaním

Novinkou je aj využitie 800 V architektúry, ktorá umožňuje integrovať extrémne výkonné nabíjanie. Podľa automobilky dokáže auto získať za 5 minút na nabíjačke až 200 km dojazdu. Maximálny nabíjací výkon dosahuje 480 kW.

Detaily o kapacite batérie či výkone elektromotorov zatiaľ nepoznáme. Xpeng G9 by mal vstúpiť do produkcie už v treťom kvartáli 2022, čiže zhruba o rok.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú