Vedci publikovali v časopise Nature návrh novej technológie, ktorá by potencionálne mohla upraviť väčšinu genetických defektov. Vyvinuli ju vedci z MIT a Harwardu a vychádza z úpravy génov CRISPR. 

Vývoj medicíny sa uberá do štádia, kedy budeme môcť liečiť aj náročné choroby a postihy. Jednou z najnovších metód je CRISPR Cas9, čo je v skratke úprava génov. Tento typ zákroku má mnoho využití v biológii, no predovšetkým v medicíne. Úpravou génov sa môže docieliť vyliečenie niektorých chorôb, nahradenie poškodených génov, či dokonca vylepšiť „parametre“ človeka.

Upravenú metódu CRISPR predstavili vedci z Harwardu a MIT, vďaka čomu by bolo možné vyliečiť približne 89 % známych genetických mutácií.

Etický problém

Približne 2/3 genetických chorôb je spojených s mutáciami, kde je chybná len jedna časť DNA (je známych viac ako 75 000 rôznych zmien). Vďaka novej technológií sa už nemusí rozdeľovať celá DNA (ako pri klasickej CRISPR metóde), ale umožňuje vedcom vymeniť jednotlivé dusíkaté bázy (adenín, guanín, cytozín a tymín).

Poradie jednotlivých báz je kľúčové a akékoľvek ich narušenie, prípadne nahradenie inou bázou vedie k rôznym defektom. Celý proces je samozrejme oveľa zložitejší, no v skratke možno povedať, že bola predstavená vylepšená technika, ktorá by dokázala vyriešiť väčšinu genetických porúch – píše CNN.

Pri tejto metóde je však aj druhá strana mince, ktorá nad ňou vyvoláva varovný prst. Z etického hľadiska ide o niečo, čo je vo všeobecnosti odsudzované a s veľkou pravdepodobnosťou to nerieši legislatíva žiadnej krajiny.

Úprava génov by sa totiž mohla aj zneužiť, napríklad vytvorením ľudí so „super schopnosťami“ a takáto úprava by pravdepodobne nebola dostupná len pre všetkých, ale len pre tých, ktorí by si ju mohli dovoliť.

CRISPR
Čínsky lekár He Jiankuiho, ktorý ako prvý vykonal úpravu génov Zdroj: Twitter

Metóda sa zatiaľ ani netestuje na ľuďoch, aj keď čínsky lekár He Jiankuiho v minulom roku vykonal zákrok, v ktorom upravil gény dvojčat, čo ich následne malo ochrániť pred vírusom HIV.

Verejnosť ho však za tento krok odsúdila a porušenie etiky priznala aj čínska vláda. Navyše sa predpokladá, že sa vďaka tomu skráti život dvoch detí o približne 2 roky.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP