Moderné zariadenia využívajú výhody umelej inteligencie pre to, aby pomohli používateľom s každodennými úlohami. Túto technológiu však môžu využiť aj bezpečnostné zložky na sledovanie a rozoznávanie objektov, vrátane ľudí. Čínske úrady už novú umelú inteligenciu využívajú na identifikovanie občanov podľa chôdze, ktorá overí každého a z ktoréhokoľvek smeru.

Kým mnohí využívajú umelú inteligenciu len vo svojich smartfónoch a domácich spotrebičoch, vlády mnohých krajín pochopili veľký potenciál tejto technológie. Popri ostatných krajinách sveta sa rozhodla Čína ako prvá komercializovať a v ostrej prevádzke využiť systém sledovania občanov podľa chôdze s umelou inteligenciou. Tá dokáže analyzovať a rozoznávať každý pohyb tela a pre identifikáciu osoby jej netreba ani vidieť tvár.

Umelá inteligencia rozozná už takmer všetko a všetkých

S touto technológiou môžu bezpečnostné zložky v Číne odhaliť mnoho zločincov, no zároveň vyvstáva otázka o narúšaní osobnej slobody, ktorá však nie je v tejto krajine braná príliš vážne. Obyvatelia v uliciach Pekingu a Šanghaja sú tak už teraz monitorovaní kamerami a ich chôdzu zaznamenáva sofistikovaný identifikačný systém, ktorý ich rozozná až na vzdialenosť 50 metrov.

Nenechaj si ujsť
Umelá inteligencia s ľudskými črtami čítala v Číne správy. Nahradí v budúcnosti ľudí?

Pri vývoji tejto kontroverznej technológie spolupracovala aj spoločnosť Watrix. Do budúcna existuje možnosť, že táto novinka bude súčasťou systému pre rozpoznávanie tváre s vysokým rozlíšením. Teraz však táto umelá inteligencia v Číne rozoznáva len chôdzu, pričom ju neoklame žiaden obyvateľ. Poskakovanie, krívanie, alebo iné zmeny v chôdzi technológiu neoblafnú, pretože tá sleduje a pozná správanie celého tela človeka, a to aj pri pohľade od chrbta.

Na vývoji takéhoto systému pritom v minulosti pracovali aj iné krajiny, no Čína bola prvou, ktorá umelú inteligenciu v tomto prevedení zaviedla do praxe. Počas prevádzky pritom dosahuje vysokú úspešnosť, aj keď nerozoznáva ľudí v reálnom čase, no dokáže identifikovať človeka až s 94 % presnosťou.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP