Čínske ministerstvo pre vedu zverejnilo správu o zachytenom signáli, ktorý mal údajne patriť mimozemskej civilizácii, informuje Insider. Správu následne z neznámych dôvodov zmazali, medzičasom však už začala kolovať po celom svete.

Pomohlo „nebeské oko“

Čínski vedci vyhlásili, že možno objavili stopy po technologicky pokročilej mimozemskej civilizácii pomocou obrovského rádioteleskopu FAST s priemerom 500 metrov, ktoré krajina nazýva „Nebeským okom“. Ako však dodáva Time, správu Čína následne zmazala z doteraz neznámych dôvodov. Na štátnej webovej stránke Science and Technology Daily je ale dostupná aj naďalej.

„FAST objavil niekoľko úzkopásmových signálov rozdielnych od tých minulých,“ vysvetľuje čínsky kozmológ Zhang Tongjie, ktorý si v minulosti vyslúžil neformálny titul najlepšieho čínskeho lovca mimozemšťanov – aj keď podľa oficiálnych a aktuálne dostupných informácií, nikdy žiadneho mimozemšťana v skutočnosti neulovil.

Youtube / New China TV

Zhang však mal zároveň uviesť, že sa môže jednoducho jednať aj o obyčajnú rádiovú interferenciu. Pravdepodobnosť takého niečoho je dokonca „veľmi vysoká“ a signál je potrebé poriadne overiť, kým začneme vynášať unáhlené závery. Analýza však môže trvať naozaj dlhú dobu. Hľadanie mimozemského života je však hlavnou úlohou rádioteleskopu FAST, ktorý bol dokončený v roku 2016 a stál cez 160 miliónov €.

Spolupracujú s USA

Pekinská univerzita spolupracuje na rádioteleskope FAST aj s Kalifornskou univerzitou v Berkeley a zatiaľ sa vedcom podarilo identifikovať dve série signálov z roku 2019, pričom k spracovaniu týchto dát sa dostali až počas tohto roku. Či sa v skutočnosti jedná o signál mimozemskej civilizácie, je nielen otázne, ale tiež, vzhľadom na predošlé výsledky, vysoko nepravdepodobné.

Vedci sa dokonca obávajú, že sa nám mimozemšťania neozvú ešte najbližších 400 000 rokov. Podľa nových výpočtov sa totiž v našej galaxii nachádza len asi 36 pokročilých civilizácií, ktoré sú schopné komunikácie. Naďalej však o týchto číslach diskutujú len v hypotetickej hladine, keďže nie je možné s istotou povedať, koľko civilizácií, ak vôbec nejaké, sú v našej galaxii.

Iné štúdie zase naznačujú, že je Mliečna cesta plná mŕtvych civilizácií. Väčšina z nich sa totiž zrejme stihla zničiť a ak nejaké ešte existujú, pravdepodobne sú veľmi mladé – podobne, ako samotné ľudstvo. Vedci sa naďalej snažia prísť na to, ako a kde majú takéto civilizácie vôbec hľadať. Keďže však ešte žiadnu nedošli, nedokážu s istotou potvrdiť, že sú naše parametre hľadania správne.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP