Čína sa svojím postojom k satelitnej konštelácii Starlink súkromnej spoločnosti SpaceX Elona Muska pridáva k Rusku. Ako informuje Futurism, obe krajiny sa vyhrážajú jej zostrelením alebo znefunkčnením. Kým v Rusku stojí za vyhláseniami predovšetkým blúzniaci šéf Roskosmu Dmitrij Rogozin, ktorého už západ neberie vážne, v Číne je situácia o poznanie vážnejšia hneď z niekoľkých dôvodov.

Skutočné obavy

Skupina čínskych výskumníkov, vrátane niekoľkých členov obranného priemyslu krajiny, zverejnila v žurnále Modern Defense Technology štúdiu zaoberajúcu sa zneškodnením satelitov Starlink, pričom navrhujú kombináciu „mäkkých“ a „tvrdých“ úderov. Cieľ by bol jednoduchý – vážne narušiť alebo úplne zastaviť prevádzku satelitov, ktoré poskytujú stabilné internetové pripojenie na takmer celej planéte.

Armádni výskumníci podľa SCMP tvrdia, že krajina musí byť pripravená na zničenie konštelácie pre prípad, že sa stane národnou hrozbou. Na Ukrajine Starlink pomáha nielen civilistom, ale aj armáde a dôvod Ruska pre jeho neustále kybernetické napádanie a túžbu po zostrelení je celkom jasný. V Číne však zostáva nejasný.

SatelliteMap screenshot

Čínski odborníci navrhujú vybudovať systém, ktorý dokáže monitorovať všetky takéto satelity s bezprecedentnou presnosťou. Obávajú sa totiž, že je možné nenápadne vyniesť do vesmíru armádne družice a umiestniť ich medzi satelity Starlink, keďže ich SpaceX vynáša na orbitu rovno po desiatkach naraz.

Nenápadné vesmírne zbrane

Čínski technici nedávno skonštruovali zariadenie, ktoré dokáže zneškodniť satelit bez toho, aby ju niekto upodozrieval. Na nepriateľskej družici dokáže vyčkávať dlhú dobu a následne odpáli svoju nálož, čím spôsobí poškodenie podobné poruche. Pre satelity Starlink je síce takéto riešenie neefektívne, keďže ich je extrémne veľa, avšak proti veľkým armádnym satelitom môže ísť o extrémne nebezpečného súpera.

Nezničiteľná konštelácia

Čína zároveň tvrdí, že má k dispozícii metódy pre laserové sledovanie satelitov na orbite a ich rozoznávanie. Nie je preto jasné, či sa zničenie konštelácie týka celého systému, alebo len potenciálnych „armádnych satelitov prepašovaných na raketách SpaceX“, hoci samozrejme, nič také sa aktuálne (s najväčšou pravdepodobnosťou) nedeje.

Krajina už preukázala svoje schopnosti zostreľovania satelitov pomocou raketových striel. To dokázalo aj Rusko, avšak Starlink má dnes na orbite už približne 2 400 družíc a ich počet stále narastá, kvôli čomu je úplne znefunkčnenie konštelácie prakticky nemožné, nákladné a navyše rizikové. Po zničení čo i len niekoľkých desiatok totiž vznikne obrovské množstvo trosiek, ktoré môžu následne ohroziť aj čínske satelity či dokonca ich vesmírnu stanicu.

Ilustračné foto, zdroj: SpaceX

Čína preto vyvíja niekoľko ďalších alternatívnych zbraní proti satelitom, píše Insider. Podľa niektorých čínskych vedcov je takýto krok pochopiteľný kvôli narastajúcemu napätiu medzi Čínou a USA, avšak protiopatrenia by mali byť, podľa nich, konštruktívne a to napríklad v podobe vybudovania vlastnej internetovej konštelácie satelitov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP