Opäť sme o krok bližšie k čistejšiemu životnému prostrediu. Niektoré krajiny sa nedávno rozhodli stopnúť predaj áut na tradičný pohon alebo nad tým aspoň uvažujú. Teraz sa k nim pridala aj druhá najľudnatnejšia krajina na svete.

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Francúzsko, Holandsko, Nórsko, Veľká Británia, Nemecko či India. Všetky tieto krajiny už, buď oznámili približný termín zákazu predaja áut na fosílne palivá, alebo sa o tom aspoň zmienili. Príkladom si už ide aj štvrtý najväčší štát sveta – Čína.

Automobilová veľmoc
fosílne palivá
Zobraziť celú galériu (2)
zdroj fotografie Pixabay
Nenechaj si ujsť
India úplne zruší predaj klasických áut! Do 13 rokov bude predávať len elektromobily

Podľa webu Bloomberg totiž Čína rokuje s regulátormi nad časovým harmonogramom, podľa ktorého by úplne odstavila predaj áut s pohonom na fosílne palivá. Informáciu uviedol Xin Guobin, viceminister priemyslu a informačných technológií. Krajina je najväčším trhom s autami, pričom minulý rok sa predalo až 28,03 miliónov vozidiel. V porovnaní s rokom 2015 číslo teda narástlo o slušných 13,5 %. V minulosti už ale Čína výrobu a predaj elektrických áut v mnohých smeroch podporila, a to vrátane motivovania zahraničných výrobcov k spolupráci s lokálnymi.

Zákaz v nedohľadne

Avšak zatiaľ nie je známe, kedy by zákaz predaja áut na tradičný pohon mohol vstúpiť do platnosti. Podľa odborníkov by sa tak ale malo stať až po roku 2040. Po zákaze si teda budú obyvatelia kupovať už iba elektromobily alebo vodíkové autá. Práve druhý typ má podľa exekutívy oveľa svetlejšiu budúcnosť, pretože elektromobily majú slabú infraštruktúru a nabíjanie batérií je často zdĺhavé. Naopak autá s vovíkovými palivovými článkami sa dajú natankovať tak rýchlo ako bežné autá ne čerpacích staniciach.

Ako vnímaš tento odvážny krok Číny a ostatných krajín? 

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
11%
Páči sa mi to
67%
Chcem to
22%
Mám to
0%
Nepáči sa mi to
0%
Neznášam to
0%
O autorovi
Peter Puhovich
Študent so zameraním na grafický dizajn, fanúšik smartfónov, ale aj iných IT zariadení. O technológie som sa začal zaujímať vďaka svojmu prvému Android tabletu a po čase ma zaujali aj čínske zariadenia. Ak budete mať akékoľvek otázky, môžete ma kontaktovať e-mailom alebo na sociálnych sieťach.