Ako to je s našim vesmírom? Naozaj sa stále rozpína? Najnovšia odvážna hypotéza tvrdí, že práve čierne diery by mohli byť zodpovedné za zrýchľujúcu sa expanziu nášho vesmíru. Medzi astronómami však vyvolala vlnu kontroverzie, aj keď táto nová štúdia priniesla prvé náznaky, že by to vskutku mohla byť pravda – informuje portál LiveScience.

Extravagantná hypotéza

Astronómovia možno objavili stopy, že temná energia – záhadná sila poháňajúca expanziu vesmíru – by mohla byť prepojená s čiernymi dierami. Temná energia tvorí približne 70 % nášho vesmíru a predpokladá sa, že vznikla po Veľkom tresku pred 13,8 miliardami rokov, aby poháňala rast kozmu.

Avšak pôvod tejto tajomnej sily zostáva až do dnešných dní nejasný. V posledných rokoch niektorí astronómovia navrhli radikálnu teóriu, že namiesto toho, aby bola temná energia rozptýlená všade v priestore, môže pochádzať priamo z jadier obrovských čiernych dier. Tento návrh však iní odborníci odmietli ako príliš extravagantný.

ESO/M. Kornmesser/

Žeby predsa?

Najnovšia štúdia však prichádza s prvými náznakmi, že by medzi týmito dvoma javmi mohlo byť určité prepojenie. Výskumníci objavili súlad medzi narastajúcou hustotou temnej energie a rastúcou hmotnosťou čiernych dier, keď vesmír starne. Výsledky svojej práce publikovali 28. októbra v Journal of Cosmology and Astroparticle Physics.

„Ak sa pýtate, kde vidíme v neskoršom vesmíre gravitáciu takú silnú ako na jeho začiatku, odpoveďou sú centrá čiernych dier,“ uviedol Gregory Tarlé, profesor fyziky na Michiganskej univerzite. „Je možné, že to, čo sa stalo počas inflácie, prebieha naopak – hmota masívnej hviezdy sa pri gravitačnom kolapse mení na temnú energiu, akoby šlo o malý Veľký tresk v opačnom smere.“

Na hľadanie indícií pre toto spojenie vedci využili prístroj Dark Energy Spectroscopic Instrument (DESI) na 4-metrovom teleskope Nicholasa U. Mayalla v Arizone, ktorý mapuje mesačné polohy miliónov galaxií. Týmto spôsobom môžu astronómovia skúmať, ako sa vesmír rozpínal až do dnešných dní a odhadovať hustotu temnej energie podľa rýchlosti rozpínania.

ESO/L. CalçadaMidjourney/Úprava redakcie

Na stope vyriešenia Hubbleovho problému

Pri porovnaní údajov o temnej energii s rastom čiernych dier v rôznych štádiách života vesmíru vedci urobili zaujímavé pozorovanie. „Tieto dva javy sa zhodovali – keď sa v dôsledku zániku masívnych hviezd tvorili nové čierne diery, množstvo temnej energie vo vesmíre narastalo správnym spôsobom,“ povedal Duncan Farrah, profesor fyziky na Havajskej univerzite.

Ak sa táto hypotéza potvrdí, mohla by pomôcť vyriešiť takzvaný Hubbleov problém – rozpor medzi rôznymi meraniami expanzie vesmíru, ktoré ukazujú na rôzne rýchlosti v závislosti od miesta pozorovania. Tento nesúlad v meraniach ohrozuje naše súčasné chápanie vesmíru.

Napriek zaujímavému objavu však vedci zdôrazňujú, že na definitívne závery bude potrebných oveľa viac pozorovaní, ktoré budú DESI a iné experimenty ďalej poskytovať.

„Základná otázka, či čierne diery predstavujú temnú energiu a či sú prepojené s vesmírom, ktorý obývajú, už nie je len teoretická otázka,“ vyhlásil Tarlé. „Teraz ide o experimentálnu otázku.“

Koncepty generačných lodí a vesmírnych kolónií NASA

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP