Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Technológie v autách sú čoraz sofistikovanejšie. Pripojenie vozidiel na internet je už dnes bežným štandardom a v blízkej budúcnosti by sme sa dokonca mohli dočkať autonómne jazdiacich áut.

Ford si v tejto súvislosti dal patentovať veľmi sofistikovaný systém, ktorý obe funkcie spojí a využije na ochranu značky proti tým, ktorí sa rozhodli prestať platiť lízing za ich nové auto. Na tému upozornil Bloomberg.

Tento vskutku zaujímavý patent bol podaný ešte v roku 2021, no detaily sa dostali na povrch až teraz. V značnej miere by sa niektoré opatrenia dali aplikovať už na autá súčasnej generácie, nakoľko každé nové auto je pripojené na internet a niektoré z nich disponujú možnosťou takzvaných OTA (Over-the-Air) aktualizácií.

Postupné vypínanie funkcií

V prípade, že majiteľ auta prestane z nejakého dôvodu platiť splátky sa svoje vozidlo, Ford pristúpi k postupnému „znepríjemňovaniu života“ vypínaním rôznych funkcií. Patent nesie názov „systémy a metódy na opätovné privlastnenie vozidla“, čo dokonale vystihuje aj jeho účel.

Systém by postupne začal trestať majiteľov za chýbajúce platby, pričom „tresty“ sa môžu postupne stupňovať. V prvej úrovni môže spoločnosť upozorniť majiteľa notifikáciou na smartfóne. Ak to nezaberie, začne s postupným vypínaním funkcií ako GPS, rádia či konektivity so smartfónom.

Ford

V ďalšej úrovni dôjde k vypínaniu klimatizácie, znefunkčneniu otvárania okien či nastavovania sedadiel, automatického odomykania a zamykania dverí. V pokročilejšom štádiu môže dokonca vozidlo po naštartovaní vydávať hlasný nepríjemný zvuk, píše The Drive.

Ak vodič dokáže „pretrpieť“ aj všetky tieto kroky, systém začne s postupným vypínaním celého auta. Spočiatku by to mohlo byť napríklad počas víkendov, neskôr natrvalo. Ak nezaberie ani tento predposledný krok, vozidlá schopné autonómnej jazdy sa samé „odtiahnu“ do banky alebo spoločnosti, ktorá vymáha platby.

Obmedzenie jazdy vozidla pritom môže byť ešte sofistikovanejšie. Systém napríklad môže auto vypnúť, ak vodič opustí mesto. Auto môže byť ďalej k dispozícii iba na účely cestovania do práce, návštevy obchodu či lekára.

Ford

Patent totiž popisuje, že systém má byť prepojený s viacerými inštitúciami, vrátane bánk, polície či nemocníc. V prípade vážneho ochorenia tak môžu záchranné zložky vodičovi odomknúť vozidlo, aby sa mohol dopraviť do nemocnice. Kamery okolo vozidla by tiež mali slúžiť na to, aby vodič preukázal, že sa skutočne jedná o život ohrozujúcu situáciu.

V prípade, že by majiteľ auto schovával v garáži a znemožnil by mu tak autonómne sa odtiahnuť, systém dokáže sám privolať políciu, ktorá situáciu vyrieši.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú