Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Americká spoločnosť OpenAI čelí nepríjemnej žalobe kvôli umelej inteligencii ChatGPT, ktorá tentoraz svojou chybou prekročila nebezpečnú hranicu zákona, informuje The Verge. Špičkový chatbot totiž v rámci konverzácie ohováral rádiového hlásateľa Marka Waltersa z americkej Georgie, pričom nejde ani zďaleka o prvú chybu tohto systému.

Neustále sťažnosti

ChatGPT je doteraz zrejme tým najlepším chatbotom s umelou inteligenciou na trhu, rozhodne sa však nejedná o systém bez problémov a nedostatkov. Všeobecne sú síce informácie podávané touto umelou inteligenciou pomerne presné, s ich overovaním sú však naďalej problémy a sťažnosti prichádzajú v podstate neustále, či už je to kvôli poskytovaniu nepravdivých informácií alebo zastaralých.

Tentoraz však ChatGPT ohováral rádiového hlásateľa Marka Waltersa po tom, čo sa naňho spýtal novinár Fred Riehl. Systém ho z neznámeho dôvodu obvinil zo spreneverovania financií z neziskovej organizácie, na čo samotný Walters reagoval žalobou voči spoločnosti OpenAI a žiadosťou o peňažné odškodné v bližšie nešpecifikovanom množstve, vysvetľuje ArsTechnica.

Podľa ChatGPT mal Walters spreneveriť neuveriteľných 5 miliónov amerických dolárov od neziskovej organizácie obhajujúcej právo na držbu zbraní.

Overovanie informácií je pre tieto systémy problematické a často sa stáva, že si vymýšľajú postavy, dátumy či rôzne fakty týkajúce sa objasňovanej problematiky. Kým vo väčšine prípadov sú nesprávne informácie takmer neškodné a maximálne plytvajú časom používateľa, v iných prípadoch dokážu byť skutočne škodlivé – a ohováranie konkrétnej osoby, obzvlášť vymyslenými udalosťami, do tejto kategórie spadá.

Ľudia môžu byť sklamaní

Od budúcich verzií týchto systémov očakávajú používatelia ohromné veci a ako vysvetľuje generálny riaditeľ spoločnosti OpenAI, z novej verzie GPT-4 môžu byť ľudia sklamaní. Čo sa týka samotného dátumu vydania GPT-4, to Altman odmietol prezradiť.

Výsledok je nejasný

Či je samotná firma za klamlivé informácie podávané ChatGPT zodpovedná zatiaľ jasné nie je. Pred možnosťou poskytovania falošných informácií varuje aj na svojej stránke a je tak možné, že žaloba pred súdom neuspeje. Zákony a regulácie týkajúce sa umelej inteligencie sú ešte len vo svojich začiatkoch a potrvá roky, než sa svet na tejto problematike zhodne – ak sa vôbec zhodne.

Ohováranie nie je vôbec prvým prešľapom ChatGPT a už v minulosti sa napríklad ukázalo, že môže aj totálnym amatérom pomôcť s vývojom škodlivého softvéru. Ako navyše nedávno dokázali kreatívni používatelia, pravidlá ChatGPT je možné obísť a donútiť systém, aby komunikoval bez jazykového filtra prakticky o čomkoľvek. Tento nedostatok sa však, zdá sa, podarilo OpenAI opraviť.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú