Vo vedeckom žurnále The Astrophysical Journal sa objavila prekvapivá nová štúdia, ktorá prichádza s nečakanou teóriou. Na dianie upozorňuje portál ScienceDaily, podľa ktorého nová teória popiera existenciou takzvanej temnej hmoty a spochybňuje aj predpokladaný vek nášho vesmír – ten má byť údajne až dvojnásobný a v rukách majú vedci aj niekoľko dôkazov.

Prepíšeme učebnice?

Nová teória kombinuje hneď dva modely, podľa ktorých prírodné sily postupujúcim vekom kozmu slabnú a rovnako tak aj slabne svetlo urazenou vzdialenosťou. Oba tieto nápady pritom majú podporu vo viacerých pozorovaniach a nejde tak o úplne nepodložené tvrdenia. Takáto teória má nahradiť predpoklad, že až okolo 27 % vesmíru tvorí takzvaná temná hmota a len 5 % klasická hmota.

Temná hmota má interagovať s ostatnou hmotou len prostredníctvom gravitácie a doteraz sme ju priamo nepozorovali, len jej vplyv na galaxie. Podľa tohto netradičného modelu má byť vesmír starý až 26,7 miliardy rokov a jeho zrýchľujúce sa rozpínanie nespôsobuje temná hmota či temná energia, ale práve spomínané slabnúce sily vesmíru.

J. Wang, S. Bose/CfA

Autor teórie Rajendra Gupta dodáva, že nejde o prvú teóriu popierajúcu existenciu temnej hmoty, ale prvú, ktorá nie je v rozpore s rôznymi modernými pozorovaniami vesmíru. Nová teória sa zatiaľ nechystá prepisovať existujúce poznatky a bude potrebovať množstvo revízií a testov – vedci s ňou pochopiteľne vo veľkom nesúhlasia a aj keď podľa nej môže vesmír fungovať, rovnako tak môže fungovať aj s temnou hmotou.

Nachádza sa aj v srdci Slnka

Kým niektorí vedci sa snažia temnej hmoty zbaviť, iní nachádzajú úplne nové miesta, kde by sa mohla nachádzať. Nedávny výskum naznačuje, že sa nachádza dokonca aj v jadre Slnka. K ich objaveniu by mohol poslúžiť detektor pochovaný v antarktickom ľadovom štíte.

Strácame sa v teóriách

Aj keď je všeobecne považovaná temná hmota za realitu, nik si nie je istý jej zložením a skutočnými vlastnosťami. Existuje množstvo rôznych a líšiacich sa teórií vysvetľujúcich fungovanie vesmíru a stopercentná zatiaľ nie je ani jedna z nich. Nedávny výskum dokonca ukázal, že je temná hmota vo vesmíre rozložená úplne inak, než sa očakávalo.

To naznačuje, že niečo v našom štandardnom kozmologickom modeli chýba, prípadne sme urobili nejakú zásadnú chybu. Štúdia predstavuje jedno z najkomplexnejších meraní týkajúcich sa problému známeho ako „napätie S8“ (Sigma osem – miera akou sa zhlukuje temná hmota), pričom v súčasnosti neexistuje žiadne možné riešenie.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú