Technologické spoločnosti Microsoft, Facebook a telekomunikačná firma Telxius úspešne dokončili pokladanie optického kábla naprieč Atlantickým oceánom. Projekt s názvom Marea prepája španielske mesto Bilbao a americkú Virginia Beach.

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Prenosová rýchlosť použitej optickej technológie dosahuje hodnotu až 160 terabitov za sekundu. To je približne 16 000 000 násobne rýchlejšie spojenie než sa priemerne využíva v domácnostiach. Teoreticky je takto možné súčasne preniesť až 71 miliónov videí v HD rozlíšení. Marea je tak najpokrokovejší podmorský kábel, ktorý prekonáva aj projekt Faster od Google s prenosovou rýchlosťou na úrovni 60 Tb/s.

V prevádzke budúci rok

Dĺžka kábla dosahuje ohromných 6500 kilometrov, pričom váži približne 4500 ton. Do prevádzky sa dostane niekedy začiatkom budúceho roka a využijú ho všetky tri spoločnosti, ktoré sa postarali o jeho položenie. Zatiaľ čo Facebook a Microsoft využijú nový kábel v rámci vlastných potrieb, spoločnosť Telxius bude komerčne prenajímať prenosové kapacity.

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
33%
Páči sa mi to
33%
Chcem to
0%
Mám to
33%
Nepáči sa mi to
0%
Neznášam to
0%
O autorovi
Pavol Lupták
Už počas štúdia na vysokej škole bol môj záujem pomerne neustále upriamený na najnovšie novinky zo sveta moderných technológií a vedy. S radosťou ich teraz testujem a najmä odhaľujem ich nedostatky. Zaujímam sa aj o témy ohľadom bezpečnosti dát a ochrany súkromia na internete. Moje postrehy a niečo zo súkromia môžeš sledovať aj na Instagrame a Twitteri (@l_u_p_t_i). E-mail: [email protected]