Spoločnosť Lockheed Martin úspešne demonštrovala schopnosť stíhačky F-35 ovládať bezpilotné bojové lietadlá prostredníctvom umelej inteligencie. Táto schopnosť umožňuje F-35 fungovať v podstate ako centrálny uzol v prepojenom bojovom systéme, kde pilotovaná stíhačka komunikuje s autonómnymi dronmi, čím sa zásadne mení spôsob vedenia vzdušných operácií. Na tému upozornil portál Interesting Engineering.

Autonómne bojové lietadlá

V rámci najnovších testov preukázala spoločnosť schopnosť integrovať AI do operačného prostredia F-35 a F-22, čo umožnilo pilotom ovládať viacero dronov súčasne. Technológia zahŕňa dotykové rozhranie v kokpite, ktoré umožňuje pilotovi zadávať príkazy autonómnym lietadlám v reálnom čase. Vojenskí stratégovia predpokladajú, že podobné systémy budú čoskoro nevyhnutné v modernom bojisku, kde bude rozhodovať rýchlosť, presnosť a efektívna koordinácia medzi rôznymi platformami.

Pohľad na letiacu stíhačku F-35
Military_Material/Pixabay

Lockheed Martin uvádza, že táto technológia je výsledkom dlhoročného vývoja a postupného zdokonaľovania spolupráce pilot-dron.

Československá stopa

Zaujímavým prvkom vývoja tejto technológie je použitie československých lietadiel L-29 Delfín v testoch autonómneho riadenia. Lockheed Martin už v novembri 2024 oznámil, že v jednom z experimentov pilot lietadla L-39 Albatros ovládal dvojicu L-29 Delfín vybavených AI technológiou. Delfín, ktorý bol v 60. a 70. rokoch hlavným cvičným lietadlom krajín Varšavskej zmluvy sa tak nečakane stal súčasťou testov najmodernejších leteckých technológií.

Budúcnosť vzdušných operácií

Lockheed Martin zdôrazňuje, že moderné vzdušné operácie už nebudú závisieť iba na výkone jednotlivých lietadiel, ale na ich schopnosti spolupracovať v integrovanom bojovom systéme. Umelá inteligencia v kombinácii s pokročilými senzormi a komunikačnými systémami umožní pilotom robiť rozhodnutia rýchlejšie a efektívnejšie než kedykoľvek predtým.

Lockheed Martin/Flickr/Úprava redakcie

Podľa OJ Sancheza, viceprezidenta Lockheed Martin, je „budúcnosť leteckej prevahy založená na spolupráci človeka a stroja, kde umelá inteligencia podporuje pilota a umožňuje efektívnejšiu koordináciu viacerých bojových platforiem.“

Inak povedané, pre úspech v budúcich konfliktoch nebude rozhodujúca iba technologická prevaha, ale aj schopnosť bezpečne a efektívne integrovať autonómne a pilotované lietadlá do jedného bojového systému. Lockheed Martin tvrdí, že ich vývoj umožní americkému letectvu udržať si rozhodujúcu výhodu na bojisku v nasledujúcich desaťročiach.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP