Český startup GroundCom mieri do Spojených štátov, so zmluvou za milióny dolárov a vstúpi na špičkový vesmírny trh, informuje CzechInvest. Vďaka výhradnému rámcovému kontraktu majú obsluhovať stovky satelitov konštelácie s firmou, ktorá vyvíja družice aj pre americké letectvo.

Nemali to ľahké

Slovensko a Česko sú vo vesmírnom priemysle a výskume pomerne malí hráči, i tak sa však snažia prispievať čo najväčším dielom. Český GroundCom je súčasťou kozmického inkubátoru ESA BIC Czech Republic a skúsenosti čerpal na trojmesačnom akceleračnom programe CzechAccelerator od jesene minulého roka.

„Niekoľko týždňov pred príchodom sme si pripravili zoznam firiem, s ktorými sa potrebujeme spojiť a hneď po príchode sme sa s nimi začali stretávať. Takým spôsobom sme zistili, čo našich klientov najviac trápi a mohli sme tomu začať prispôsobovať naše produkty a služby,“ vysvetľuje Jakub Lajmon, zakladateľ GroundCom.

Zároveň však dodáva, že pre nich bola účasť na akceleračnom programe ťažšia a bez niekoľkomesačného pobytu v USA by spoluprácu so zahraničným investorom nadviazať nedokázali. V spolupráci s americkou firmou má obsluhovať satelitnú konšteláciu pozostávajúcu z až 400 družíc – kontrakt podpísali vo Washingtone na konferencii Satellite 2022.

Veľké a známe mená

Konferencie Satellite 2022 sa zúčastňujú aj veľmi dobre známe mená vo vesmírnom priemysle, ako napríklad Arianespace, Aerojet Rocketdyne či dokonca dcérska spoločnosť Amazonu, Amazon Kupier Systems, píše SatShow.com. Jej cieľom je vybudovať vlastnú satelitnú konšteláciu a konkurovať Starlinku firmy SpaceX, doteraz najväčšej konštelácii na svete.

Pochopiteľne sa konferencie zúčastňuje aj samotný SpaceX, Viasat, Nanoracks pracujúci na vlastnej vesmírnej stanici či Globalstar, ktorého satelit vyniesol SpaceX na rakete Falcon 9 len pred niekoľkými hodinami.

Našli novú stratégiu

„Podarilo sa nám určiť segment klientov, ktorí z našej služby benefitujú najviac a ktorým prinášame najväčšie úspory. Zo zoznamu stovky klientov sme zrazu mali desiatky, na ktoré sme sa začali viac sústrediť,“ tvrdí Lajmon a dodáva, že pracujú na spustení prvých staníc, na čo potrebujú špičkový tím.

rommma/freepik

Cieľom firmy GroundCom je, ako vysvetľuje na svojej webovej stránke, vybudovanie siete pozemných staníc pre komunikáciu so zariadeniami vo vesmíre. Okrem toho poskytuje aj vlastný softvér, ktoré môžu zákazníci využiť pre finančné zefektívnenie komunikácie.

GroundCom nespolupracuje len s Európskou vesmírnou agentúrou, ktorá mu zásadne pomohla, ale tiež s gigantami ako je napríklad IBM. Okrem toho je jej partnerom Výskumný a skúšobný letecký ústav (VZLU) v Prahe.

Slovensko v tomto smere takisto nespí a to vďaka obzvlášť šikovným inžinierom z firmy SpaceManic, ktorá stojí za dvomi slovenskými družicami a tiež českým satelitom Planetum, ktorý vyniesol do vesmíru SpaceX v máji na rakete Falcon 9.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú