Minulý rok bol po dlhej dobe pre spoločnosť AMD nesmierne úspešným, a to najmä vďaka novým procesorom a grafickým kartám. Po tom, čo sa tento výrobca opäť dostal na výslnie neplánuje poľaviť ani v tomto roku. Svoje plány na najbližšie obdobie AMD odhalilo v Las Vegas ešte tesne pred zahájením konferencie CES 2018.

Dominantné postavenie na poli počítačových procesorov si dlhú dobu udržiaval Intel, ktorý ale pred pár mesiacmi zistil, že jeho konkurencia nezaspala na „vavrínoch“. AMD sa po dlhých rokoch vyšvihlo a predstavilo novinky, ktoré výkonom uspokoja aj náročných zákazníkov. Práve tento úspech spoločnosť naštartoval a už o pár mesiacov sa od AMD dočkáme ďalších skvelých produktov.

AMD to v roku 2018 poriadne „rozbalí“

Medzi ne budú patriť nielen nové procesory Ryzen s integrovanou grafikou Radeon Vega. Spoločnosť totiž odhalila aj plány pre mobilné jednotky APU Ryzen, vrátane modelu Ryzen Pro a Ryzen 3. Už v apríli by sme sa však mali tiež dočkať vynoveného procesora Ryzen 2. generácie pre desktopové počítače, ktorý bude vyrábaný 12 nm výrobným procesom. Veľký úspech v minulom roku zožali aj grafické karty AMD Radeon Vega, a tak na ne spoločnosť rozhodne nezanevrie.

Nenechaj si ujsť
Intel a AMD po prvýkrát spojili svoje sily. Výsledkom je zbrusu nový a hlavne výkonný procesor

Rodinu týchto grafík plánuje rozšíriť o model Radeon Vega Mobile, ktorý bude prvým kúskom vyrobený 7 nm procesom. Primárne využitie si táto grafika nájde v oblasti strojového učenia a v utltrabookoch. Po dosiahnutí minuloročných plánov tak AMD mieri ešte ďalej. CTO spoločnosti, Mark Papermaster, sa ešte pred začiatkom konferencie CES 2018 podelil o ďalšie novinky, na ktoré sa môžeme tešiť v najbližších mesiacoch. Inžinieri zapracujú aj na novej architektúre Zen 2, ktorá svojho predchodcu predčí hneď v niekoľkých smeroch. Rovnako sa AMD chce zamerať aj na zlepšenie výkonu svojich produktov, kde chce viditeľné výsledky priniesť už do roku 2020.

Špecialita od Ubisoftu

Na poli grafických kariet chce okrem spomínaných noviniek AMD vylepšiť tiež výkon grafických jednotiek vo svojich procesoroch a hráčom priniesť možnosť hrania v rozlíšení FullHD+, a to bez diskrétnej grafiky. Aby bol zážitok z hrania ešte dokonalejší, zlepšovacím procesom má prejsť tiež technológia Radeon FreeSync. Nové vylepšenia zasiahnu aj softvérové produkty, ktorým chce AMD pridať podporu pre HDMI 2.1 s variabilnou obnovovacou frekvenciou (VRR). Túto novinku môžu očakávať majitelia grafík Radeon RX v novej aktualizácii driveru. To všetko chce spoločnosť zákazníkom postupne sprístupňovať už od 12. februára tohto roka.

Prekvapením je aj dohoda AMD s Ubisoftom, ktorý pre tohto výrobcu potvrdil, že nová hra Far Cry 5 bude podporovať špeciálne vlastnosti grafických kariet Radeon RX Vega, ako napríklad Rapid Packed Math či technológiu Radeon FreeSync 2. Hráči a majitelia týchto grafík si tak nový Far Cry 5 užijú v maximálnej kvalite a so skvelou obnovovacou frekvenciou obrazu. Ako sa zdá, Intelu chce jeho staro-nový konkurent poriadne zavariť. Plány AMD na rok 2018 boli stanovené a ostáva už len veriť, že spoločnosť zažiari tak, ako v minulom roku.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom