Rok 2017 bol zaujímavým v mnohých ohľadoch, no zaujal tiež súbojom Intelu a AMD na poli počítačových procesorov. V tomto prípade sa AMD poriadne vyšvihlo a predstavilo výkonné novinky, ktoré jeho konkurentovi vážne pohrozili. Do nového roka títo dvaja giganti vstupujú s novým procesorom Core i7, ktorý bude spájať jadrá Intelu a grafiku od AMD.

Správy o tomto kremíku z nevídanej spolupráce dvoch rivalov sa objavili na stránkach Intelu, ktorý vo svojej databáze zaevidoval procesor Core i7-8809G. Označenie môže mnohým našepkávať, že ide o čip z novej rady Coffe Lake. Výpočty budú mať na starosť 4 jadrá a ich 8 vlákien, ktoré sú však založené na línii Kaby Lake. Tieto procesory sú vyrábané 14 nm výrobným procesom. V útrobách pravdaže nebude chýbať ani integrovaná grafika s označením HD 630. Vedľa nej sa však poprvýkrát v histórii usadí aj grafický modul Radeon RX Vega M od spoločnosti AMD.

Grafika od AMD pomôže procesorom Intelu

Nečakaná kooperácia dvoch protivníkov vo svete počítačových komponentov tak vo výsledku prinesie skvelý produkt, ktorý by mal byť primárne určený pre desktopové počítače. Najvyšší tepelný výkon novej i7-čky bol navrhnutý na hodnotu 100 W. Zatiaľ ale nie je jasné, či sa bude predávať so štandardnou päticou pre matičné dosky, alebo ako ich súčasť. Procesor vzniknutý v spolupráci Intelu a AMD bude pracovať s frekvenciou 3,10 GHz, ktorá by sa mala v prípade potreby zvýšiť až na 4,10 GHz. Procesor bude tiež podporovať 2-kanálovú operačnú RAM pamäť typu DDR4 pracujúcu na frekvencii maximálne 2400 MHz.

Nenechaj si ujsť
Prvé informácie o Intel procesoroch 9. generácie: Zásadne porastú počty jadier i vlákien

Aj v tejto vlastnosti sa táto novinka líši od procesorov Coffe Lake. Tie sú narozdiel od tohto čipu pripravené na frekvenciu až 2666 MHz. Kľúčovou časťou a nezameniteľným prvkom bude u procesora Intel Core i7-8809G práve grafika Radeon RX Vega M využívajúca pamäť HBM2, ktorá je schopná poňať až 4 GB VRAM. To postačí pre šírku pásma 256 GB/s, no všetko bude záležať od pracovnej frekvencie procesora. Grafický modul od AMD bude k zvyšku procesora od Intelu pripojený pomocou Intel EMIB. Tento „most“ zabezpečuje vysokorýchlostnú komunikáciu.

Nová línia sa rozrastá

Intel Core i7-8809G však nie je z rodiny „Kaby Lake-G“ jediným procesorom, keďže okrem neho sú v zozname zahrnuté aj modely Core i7-8806G a Core i7-8805G. Tie sa od neho líšia najmä v nižších pracovných frekvenciách či nižšom TDP. AMD do tejto zvyšnej dvojice tiež zabuduje mierne odlišné grafické moduly.

Hlavným rozdielom medzi nimi bude pracovná frekvencia znížená o 100 až 200 MHz. Viac o výsledkoch spolupráce Intelu a AMD sa dozvieme už čoskoro na veľtrhu CES, ktorý začne o pár dní. Pozdáva sa ti spolupráca týchto dvoch gigantov, alebo by si dal prednosť procesorom Intel s výlučne vlastnou grafikou spoločnosti?

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom