Sundar Pichai, CEO spoločnosti Google, musel vysvetľovať Americkému súdu, prečo ich vyhľadávač pri zadaní slova „idiot“ vyhodil fotky amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Sundar k celému prípadu podal rozsiahlejšie vyjadrenie, ktoré môžeš nájsť celé na tomto odkaze. V skratke vysvetľuje to, akým spôsobom Google vyhľadávač funguje. Ten pri zadaní hľadaného slova či výrazu toto slovo alebo výraz porovná s miliónmi stránok s ich kľúčovými slovami a podobne. Tu vyhľadávač zohľadňuje popularitu webstránok, ich aktuálnosť a množstvo ďalších faktorov. To by teda malo zabezpečiť čo najpresnejšie výsledky vyhľadávania.

Tým sa Pichai snažil vysvetliť, že Google sa v žiadnom prípade nesnaží politicky manipulovať s jeho používateľmi. Celé vyhľadávanie je teda podľa jeho slov automatický proces riadený určitým algoritmom a žiadny človek do neho manuálne nezasahuje.

Samotný Google v celej veci teda pravdepodobne prsty nemá, no možno to bol niekoho úmysel, aby pri zadaní slova idiot vyhodilo práve Trumpovu fotografiu. Volá sa to „Google-bombing“, teda bombardovanie Google. Tým, že sa o celej veci začalo masívne písať, vznikali články s vysokou frekvenciou slova idiot spolu s Trumpovou fotkou priloženou k článku. Google si tak myslí, že to je presne to, čo ľudia hľadajú, keď zadajú do vyhľadávača toto slovo.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom