Slovensko mohlo v nedeľu večer pozorovať obzvlášť vzácny úkaz, ktorý z nášho územia nebýva ani zďaleka tak jasný.

Ako totiž informuje iMeteo, Slováci mali možnosť pozorovať z prakticky celého územia jasnú polárnu žiaru, ktorá sa vďaka pomerne silnému slnečnému vetru objavil aj v takejto nižšej zemepisnej šírke.

Pozorovanie sa skomplikovalo

Polárna žiara viditeľná z nášho územia poriadne prekvapila svojou intenzitou, keďže až tak jasný úkaz sa neočakával. Pozorovanie, bohužiaľ, skomplikovalo počasie a to najmä na západe Slovenska, kde sa objavili mračná a pozorovanie tohto vzácneho javu zásadne skomplikovali či úplne znemožnili.

Polárnu žiaru pozorovali aj okolité krajiny a to dokonca aj ešte južnejšie Maďarsko. Slovensko malo možnosť pozorovať polárnu žiaru aj koncom februára a to vďaka narastajúcej solárnej aktivite. Väčšinou sa u nás takýto jav nachádza len veľmi nízko nad severným horizontom a pozorovanie je preto pomerne náročné, obzvlášť v horských oblastiach.

Včerajšia žiara sa však dostala o poznanie vyššie a v niektorých prípadoch ju bolo možné pozorovať dokonca aj napriek svetelnému smogu. O prebiehajúcej geomagnetickej búrke informuje aj Národný oceánsky a atmosférický úrad (NOAA), podľa ktorého dokonca posilnila z kategórie G3 až na G4, teda je veľmi silná a hrozia aj komplikácie.

Má ju aj Jupiter

Polárnu žiaru ľudstvo pozoruje aj na Jupiteri, pričom len nedávno sa vedcom podarilo objasniť jej podstatu a záhadu, ktorá v jej prípade pretrvávala až 40 rokov. Záblesky röntgenového žiarenia joviánskej polárnej žiary sú podľa vedcov spôsobené vibráciami magnetického poľa.

Tieto vibrácie následne vytvárajú vlny, ktoré sa šíria plazmou v magnetickom poli Jupitera a pravidelne spôsobujú dážď ťažkých iónov. Tie po náraze do atmosféry emitujú energiu práve vo forme röntgenového žiarenia

Problémy elektrickej siete a satelitov

Geomagnetická búrka kategórie G4 síce prináša nádhernú polárnu žiaru, avšak pre techniku sa jedná o problém, s ktorým sa musí vysporiadať. Podľa NOAA môžu nastať nielen problémy so satelitmi, ale tiež s elektrickou sieťou a ovládaním napätia. Na satelitoch môže dochádzať k nabíjaniu rôznych povrchov a budú čeliť zvýšenému atmosférickému odporu.

Pre bežnú populáciu sa v podstate nič nemení, môže sa však stretnúť s problematickým GPS signálom. Očakáva sa však, že intenzita opäť klesne na G3 a napokon búrka úplne skončí. Ak by takáto búrka dosiahla až kategóriu G5, ktorá je označovaná ako extrémna, mohlo by dôjsť ku kolapsu niektorých elektrických sietí či poškodeniu transformátorov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú